POChP: nie potrafimy wyleczyć, ale możemy spowolnić przebieg tej choroby

ZDROWIE

Autor: Marzena Sygut/Rynek Seniora   16 lutego 2016 09:18


www.rynekzdrowia.pl
POChP: nie potrafimy wyleczyć, ale możemy spowolnić przebieg tej choroby dj. prof. Ryszarda Chazan z Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Pneumonologii i Alergologii WUM

Dzisiaj nie potrafimy wyleczyć POChP, ponieważ pierwsze objawy tej choroby pojawiają się zwykle, gdy nastąpiła już utrata 40 proc. powierzchni oddechowej płuc. Objawy choroby nasilają się z wiekiem, a u części chorych dochodzi do przewlekłej niewydolności oddechowej. Możemy jednak spowolnić przebieg tej choroby - mówi prof. Ryszarda Chazan z Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Pneumonologii i Alergologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Rynek Zdrowia: - Jakie obecnie istnieją możliwości powstrzymania rozwoju przewlekłej obturacyjnej choroby płuc?
Prof. Ryszarda Chazan: - Obecnie jedynym postępowaniem, które może powstrzymać postęp POChP, jest zaprzestanie palenia. Dym tytoniowy, ale również dym przy spalaniu biomasy, spalanie paliwa w pojazdach mechanicznych, które powodują przewlekle zapalenie w drogach oddechowych, są najczęstsza przyczyną postępującej nieodwracalnej obturacji oskrzeli.

Przewlekłe zapalenie indukuje destrukcję tkanki płuc powodując rozedmę, zaburza proces normalnej naprawy i mechanizmy obrony prowadząc do włóknienia małych dróg oddechowych i upośledzenia ich drożności. Te procesy prowadzą do ograniczenia przepływu powietrza i są przyczyną postępującej duszności. Objawy choroby nasilają się z wiekiem, a u części chorych dochodzi do przewlekłej niewydolności oddechowej.

Niestety, dzisiaj nie potrafimy wyleczyć POChP, ponieważ pierwsze objawy tej choroby pojawiają się zwykle, gdy nastąpiła już utrata 40% powierzchni oddechowej płuc, ale nie paląc, będąc aktywnym fizycznie oraz zapobiegając infekcjom dróg oddechowych, między innymi drogą szczepień, możemy spowolnić przebieg choroby.

Wykazano, że przerwanie palenia w każdym okresie życia przynosi wymierną korzyść jaką jest wydłużenie życie chorych na POChP. Terapia antynikotynowa zwiększa odsetek abstynencji od nałogu i jest obecnie jedyną przyczynową terapią w leczeniu POChP.

Wszyscy chorzy skarżący się na krótki oddech podczas chodu powinni mieć zaleconą rehabilitację, która zmniejsza nasilenie objawów, zwiększa aktywność fizyczną i emocjonalną w życiu codziennym.

Nie ma obecnie na świecie leku, który pozwoliłby wyleczyć tę chorobę i zahamowałby naturalny spadek wartości FEV1. Natomiast jeśli leki zostaną zastosowane wcześnie, poprawią nie tylko stan zdrowia, ale też zmniejszą liczbę zaostrzeń, które stanowią najważniejszy czynnik progresji choroby.

W Polsce nadal duża grupa chorych nie jest leczonych, ale są też osoby, które w wyniku nieprawidłowego rozpoznania niepotrzebnie leki przyjmują.

- Na czym opiera się skuteczna terapia POChP?
- Podstawową grupą leków zmniejszającą objawy POChP są leki rozszerzające oskrzela. Właściwy ich dobór pozwala na zmniejszenie nasilenia objawów, poprawia tolerancję wysiłku, redukuje częstość zaostrzeń i poprawia jakość życia.

Leki regularnie stosowane obniżają koszty leczenia poprzez spadek liczby hospitalizacji i skrócenie czasu pobytu w szpitalu.

Każdy chory powinien mieć indywidualnie dobrany schemat terapeutyczny wynikający z ciężkości objawów, który uwzględnia stopień obturacji, ryzyko zaostrzeń oraz obecność chorób współwystępujących. Ważna jest też akceptacja proponowanej terapii przez pacjenta oraz umiejętność posługiwania się inhalatorami, w których podawana jest większość stosowanych leków.

Podstawę terapii we wszystkich stadiach POChP stanowią leki rozszerzające oskrzela. 

- Specjaliści zajmujący się leczeniem chorób płuc od lat zabiegają o specjalistyczne programy dla chorych na POChP? Czy udało się je uzyskać?
- W Polsce problemem jest nie tylko nie w pełni satysfakcjonujący dostęp chorych na POChP do innowacyjnych leków, ale przede wszystkim brak refundacji kompleksowego programu leczenia tych chorych.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.