Podkarpackie: 4 mln zł ma pomóc w walce z rakiem piersi

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   10 października 2017 12:54


Podkarpackie: 4 mln zł ma pomóc w walce z rakiem piersi Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Zakup nowoczesnego sprzętu cyfrowego do badania kobiet w kierunku wczesnego wykrywania raka, a także cykl szkoleń dla lekarzy i położnych oraz dla mieszkanek Podkarpacia obejmuje projekt realizowany przez Mielecką Fundację SOS Życie. Koszt projektu to prawie 4 mln zł.

Założycielka i szefowa fundacji Łucja Bielec poinformowała, że projekt otrzyma dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego woj. podkarpackiego na lata 2014-2020 w wysokości 85 proc.

Dzięki dotacji, fundacja kupi najnowocześniejszy cyfrowy sprzęt do ośrodka stacjonarnego oraz cytomammobusu. Będzie to mammograf, oprogramowanie oraz specjalny system, który pomoże w kompleksowej realizacji projektu w zakresie badań, komunikacji i obsługi pacjentek, oraz w archiwizacji wyników badań.

W ramach projektu przeszkolone zostaną też położne i lekarze podstawowej opieki zdrowotnej. Oni następnie będą prowadzić w terenie szkolenia i warsztaty dla kobiet.

Bielec podkreśliła, że szkolenia i warsztaty w zakresie wczesnego wykrywania raka piersi i raka szyjki macicy obejmą także badania. Są one skierowane szczególnie do kobiet, które do tej pory nie uczestniczyły w badaniach profilaktycznych i są aktywne zawodowo. Będą prowadzone w poszczególnych gminach i miejscowościach poniżej 20 tys. mieszkańców na terenie całego woj. podkarpackiego.

- Uczestniczki będą się uczyły samobadania piersi, poznają też wagę skuteczności regularnego badania cytologicznego - wymieniała Bielec.

Zajęcia edukacyjne i badania w terenie w ramach realizacji projektu ruszą prawdopodobnie na przełomie roku. Wcześniej fundacja przeszkoli lekarzy i położne. Realizacja projektu potrwa do końca 2020 roku.

Szefowa fundacji zaznaczyła, że realizacja projektu jest odpowiedzią na niedostateczny poziom świadomości mieszkanek Podkarpacia w zakresie profilaktyki chorób nowotworowych oraz na niski poziom uczestnictwa kobiet w badaniach profilaktycznych, co w konsekwencji prowadzi - jak zauważyła Bielec - do wzrostu zachorowalności i umieralności na te nowotwory.

- Liczymy, że dzięki projektowi zwiększy się świadomość kobiet, które zaczną się badać, by w porę wykryć raka piersi i raka szyjki macicy - dodała Bielec.

W ramach przedsięwzięcia przygotowane zostaną też materiały edukacyjne. Realizacji programu towarzyszyć będą kampanie promocyjno-informacyjne.

Partnerami przedsięwzięcia są: Federacja Stowarzyszeń "Amazonki" oraz Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej z Kolbuszowej. Do współpracy przy realizacji projektu fundacja zaprasza też samorządowców każdego szczebla z woj. podkarpackiego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR