Podkarpackie: rusza akcja społeczna dla osób starszych „Pudełko życia”PAP/Rynek Seniora - 11 stycznia 2017 15:20


"Pudełko życia”, w którym znajdą się m.in. informacje o chorobach i przyjmowanych lekach, ma ułatwić służbom ratowniczym udzielanie pomocy osobom starszym.

Akcja oficjalnie rozpocznie się w niedzielę (15 stycznia) od rozpowszechnienia informacji o inicjatywie, m.in. za pośrednictwem jarosławskich parafii i lokalnych mediów. Natomiast od poniedziałku pakiety zawierające plastikowe pudełko z kartą informacyjną, naklejką i ulotką informacyjną będą roznoszone osobom starszym. Można będzie je także odbierać osobiście lub przez inne osoby, w MOPS-ie.

W "Pudełku życia" powinny znaleźć się najważniejsze informacje o stanie zdrowia pacjenta: dane o chorobach, o przyjmowanych lekach, o uczuleniach, czy alergiach, a także kontakt do najbliższych, których należy zawiadomić w razie zagrożenia zdrowia czy życia.

- Pudełko życia ma ułatwić służbom ratowniczym udzielenie pomocy osobom starszym, samotnym, chorym, w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia. Dzięki wskazówkom, jakie znajdą się wewnątrz, służby znacznie szybciej i precyzyjniej dopasują formę i rodzaj pomocy - zauważyła Iga Kmiecik z urzędu miasta w Jarosławiu, który jest inicjatorem przedsięwzięcia.

Dodała, że pudełko z wypełnioną kartą informacyjną należy umieścić w łatwo dostępnym miejscu w mieszkaniu np. w lodówce, którą z kolei należy oznaczyć naklejką z pakietu.

- Dzięki temu ratownik łatwo zlokalizuje miejsce przechowywania pudełka i z karty uzyska potrzebne informacje - zauważyła Kmiecik.

Podkreśliła, że w pudełku nie należy umieszczać dokumentów ani pieniędzy.

Współorganizatorami akcji "Pudełko życia" organizowanej w ramach programu "Bezpieczny Jarosław" są: Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Centrum Opieki Medycznej, komenda powiatowa Państwowej Straży Pożarnej i policji, a także Państwowa Wyższa Szkoła Techniczno-Ekonomiczna w Jarosławiu, której studenci kompletowali pakiety.