Podlaskie: czynni lekarze coraz starsi, a nowych specjalistów brak

ZDROWIE

Autor: Gazeta Współczesna/Rynek Seniora   07 czerwca 2016 12:15


Podlaskie: czynni lekarze coraz starsi, a nowych specjalistów brak Aż 60 proc. lekarzy rodzinnych w woj. podlaskim jest w wieku emerytalnym. Fot. Fotolia

W województwie podlaskim brakuje ok. 300 lekarzy specjalistów, zaś większość czynnych lekarzy jest po 50. r.ż. i zaczynają odchodzić na emerytury - alarmuje Gazeta Współczesna.

Z raportu podlaskiego konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie anestezjologii za 2014 r wynika, że na Podlasiu dodatkowe zapotrzebowanie na anestezjologów wynosi około 20-25 lekarzy. W niektórych podlaskich szpitalach braki sięgają nawet 50 proc. kadry.

Duży problem jest także ze specjalistami chorób wewnętrznych. Tu niedobór kadry lekarskiej wynosił 30-35 specjalistów. Lekarzy brakowało zwłaszcza w oddziałach szpitalnych w Suwałkach, Mońkach, Augustowie i Hajnówce.

Z kolei szacowany niedobór specjalistów chorób zakaźnych wynosił 11 osób i dotyczył zwłaszcza oddziałów w Łomży, Suwałkach i Augustowie.

W woj. podlaskim brakuje też specjalistów w dziedzinie medycyny ratunkowej. Na koniec 2014 r. potrzeba było ok. 150 takich osób.

Z danych podlaskiego oddziału NFZ wynika, że 395 lekarzy (na 4251) wykazanych do zawarcia umów na świadczenia zdrowotne urodziło się przed 1950 r. Z kolei z danych Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia wynika, że na koniec 2014 r. w woj. podlaskim na 5078 lekarzy uprawnionych do wykonywania zawodu aż 1104 było po 65. r.ż. Niewielu mniej (975) było w wieku między 55. a 64. r.ż., a tych do lat 35 było zaledwie 890.

Szacuje się też, że ok. 60 proc. lekarzy rodzinnych w województwie podlaskim jest w wieku emerytalnym, a młodszych i kandydatów do pracy nie ma zbyt wielu.  W marcu 2016 r. na 10 miejsc rezydenckich w tej dziedzinie zgłosił się jeden chętny.

Więcej: www.wspolczesna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.