Podlaskie: ponad dwie trzecie mieszkańców cierpi na choroby przewlekłebialystokonline.pl/Rynek Seniora - 05 lipca 2016 15:21


Według badania przeprowadzonego przez Główny Urząd Statystyczny w woj. podlaskim częstość występowania chorób i dolegliwości przewlekłych wynosi 68 proc. Jak informuje portal bialystokonline.pl, najwięcej dorosłych mężczyzn i kobiet cierpi na bóle dolnej partii pleców oraz wysokie ciśnienie krwi.

Badanie GUS jest subiektywne i powstało na podstawie wiedzy i odczuć respondentów dotyczące ich własnego zdrowia.

Z opracowania wynika, że w Podlaskim 11 proc. opiniodawców ocenia swoje zdrowie jako złe lub bardzo złe. Natomiast 24 proc. udzielających odpowiedzi uważa swoje zdrowie za "takie sobie". Odczucia Podlasian są zbieżne z odczuciami ogółu Polaków. Średni wynik krajowy w przypadku złej oceny to 10 proc., zaś w przypadku oceny przeciętnej - 22 proc.

Spośród 68 proc. mieszkańców Podlasia wskazujących na występowanie chorób i dolegliwości przewlekłych najwięcej dorosłych cierpi na bóle dolnej partii pleców oraz wysokie ciśnienie krwi.

Osobom dorosłym lekarze najczęściej przepisują leki na nadciśnienie oraz bóle stawów.

Do badania wylosowano 24 tys. mieszkań, a spisano prawie 35 tys. osób. Pomiary były przeprowadzane w ciągu 4 miesięcy - od września do grudnia 2014 r.

Więcej: www.bialystokonline.pl