Podlaskie: rośnie popularność tras nordic walking

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   14 maja 2018 13:26


Podlaskie: rośnie popularność tras nordic walking Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Coraz więcej osób ceni sobie bezpośredni kontakt z przyrodą korzystając ze ścieżek nordic walking - wynika z informacji Białowieskiego i Biebrzańskiego Parku Narodowego. W kilku miastach regionu przez 30 tygodni odbywać się będą bezpłatne treningi tej formy rekreacji.

Marta Grzelak z Lokalnej Organizacji Turystycznej (LOT) "Region Puszczy Białowieskiej" poinformowała PAP, że w regionie puszczy są trzy Nordic Walking Parki, w których jest od 4 do 7 tras różnej długości.

- Trasy zlokalizowane są przy miejscowościach: Hajnówka, Białowieża i Narewka i mają od 3 do 21 kilometrów długości - powiedziała Grzelak i dodała, że trasy prezentują walory przyrodnicze i kulturowe regionu. Za najciekawszą uznała m.in. 9-kilometrową trasę "W pobliżu Krynoczki".

W opisie trasy czytamy, że prowadzi ona do miejsca zwanego Krynoczką, gdzie można zobaczyć cerkiew pw. Świętych Siedmiu Braci Machabeuszy z 1848 r. oraz kapliczkę z uznanym za cudowne źródełkiem.

- Miejsce to położone jest w uroczysku "Miednoje" nad rzeczką Miedną. Dla wyznawców prawosławia jest to miejsce święte z uwagi na cudowne uzdrowienia. Jest ono celem dorocznych pielgrzymek - powiedziała Grzelak. Dodała, że rosnące tam dęby bezszypułkowe mają ponad 100 lat.

LOT "Region Puszczy Białowieskiej" przekazała, że trasy nordic walking zostały oznakowane w ramach projektu "Nordic Walking Park - Kraina Puszczy i Żubra", współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej kwotą ponad 26 tys. zł. Korzystanie ze ścieżek jest bezpłatne.

Od kilku lat trasy wykorzystywane są również do organizacji rajdów nordic walking. W tym roku odbędzie się siódma edycja zawodów Puchar Polski Nordic Walking, która przyciąga turystów z Polski i zagranicy. W ubiegłym roku uczestniczyło w nim ponad 950 zawodników.

W Biebrzańskim Parku Narodowym ścieżki nordic walking mają łącznie ok. 20 km. Biegną z dala od terenów zabudowanych, a blisko dzikiej przyrody oraz atrakcji kulturowo-historycznych regionu, a trasy są odpowiednio oznakowane - poinformował Grzegorz Wroceński z Biebrzańskiego Parku Narodowego. Dodał, że na trasie ścieżek zainstalowano sprzęt do ćwiczeń fizycznych. Aby korzystać z tras, trzeba wykupić kartę wstępu do parku.

- Odwiedzając ścieżki biegowe można przy okazji poczuć atmosferę niedostępnego obszaru ochrony ścisłej "Czerwone Bagno", zobaczyć pozostałości IV Fortu carskiej Twierdzy Osowiec. Jest szansa na spotkanie z łosiem i innymi dzikimi mieszkańcami Doliny Biebrzy - zachęca Wroceński.

Większość tras ma nieutwardzoną nawierzchnię i biegnie przez płaskie tereny. Wytyczenie, oznakowanie tras oraz wydanie tematycznych folderów kosztowało ok. 70 tys. zł. Pieniądze pochodziły z funduszu leśnego.

W Białymstoku, Hajnówce, Łomży i Suwałkach ruszył 30-tygodniowy cykl bezpłatnych treningów nordic walking pod nazwą Nordic Walking na Receptę. Zajęcia odbywają się w każdy wtorek. Ambasadorami akcji są: czterokrotna zdobywczyni Kryształowej Kuli i pięciokrotna medalistka olimpijska w biegach narciarskich Justyna Kowalczyk, a także aktorzy Tamara Arciuch i Bartłomiej Kasprzykowski.

Inicjatywa organizowana jest wspólnie z Polską Federacją Nordic Walking pod patronatem Ministerstwa Sportu i Turystyki. Akcja obejmuje ponad 100 miejscowości na terenie całej Polski i potrwa do 27 listopada.

Jak podają w komunikacie ambasadorzy akcji, jej celem jest propagowanie wśród społeczeństwa ruchu i zdrowego trybu życia oraz "zwiększenie świadomości Polaków w zakresie promowania zdrowia". Organizatorzy informują, że nad poprawnym wykonywaniem ćwiczeń będą czuwać profesjonalni instruktorzy. Udział w zajęciach może wziąć każdy bez względu na wiek czy poziom zaawansowania.

Robert Brzeziński z Polskiej Federacji Nordic Walking poinformował, że w ubiegłym roku w ramach Akademii Zdrowia zajęcia z nordic walking odbyły się w 26 miejscowościach.

"Podczas poprzedniej edycji inicjatywy ponad 5 tysięcy Polaków chwyciło za kije do nordic walkingu. Wspólnymi siłami przemaszerowali ponad 28 tys. kilometrów" - czytamy w komunikacie.

Jak podają organizatorzy, "jest to idealna okazja, aby rozpocząć swoją przygodę z kijkami". Podkreślają, że nordic walking jest sportem dobrym dla każdego, bezpiecznym dla stawów i kręgosłupa, angażuje więcej partii mięśniowych niż jogging.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR