Pół miliona osób w kolejce na usunięcie zaćmy
Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Seniora   26 listopada 2015 12:23

Od nowego roku NFZ znów mniej zapłaci placówkom za usunięcie zaćmy, żeby sfinansować więcej procedur. Ale to nie zmniejsza kolejek. Na wszczepienie soczewki wciąż czeka się średnio ponad dwa lata - opisuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Od 2013 r. stale rośnie liczba operacji usuwania zaćmy finansowanych przez NFZ. Dwa lata temu takich procedur wykonano ponad 185,5 tys., w ubiegłym roku już ponad 219 tys., a do połowy bieżącego roku - nieco ponad 112 tys. - wylicza gazeta.

Ubiegłoroczny przyrost procedur był możliwy dzięki korekcie, której NFZ dokonał w 2013 r. Teraz fundusz chce powtórzyć ten manewr. Eksperci wątpią jednak w jego skuteczność. Paradoks polega na tym, że oszczędności nie poprawiają sytuacji pacjentów. Na wszczepienie soczewki wciąż czeka się średnio ponad dwa lata. W kolejce jest zapisanych przeszło 534 tys. osób.

Fundusz radykalnie obniżył cenę zabiegu usunięcia zaćmy na koniec 2013 r. z 3,2 tys. zł do 2,3 tys. zł za świadczenie realizowane w trybie jednodniowym w szpitalu. W ten sposób fundusz mógł w 2014 r. sfinansować o ponad 33,5 tys. więcej procedur niż w poprzednim roku.

Od 2016 r. znów mniej zapłaci placówkom za usunięcie zaćmy. Obniżka tym razem nie będzie tak radykalna jak dwa lata temu, bo za jedną procedurę NFZ zapłaci o 104 zł mniej niż dotychczas. Zmiana była planowana już w ubiegłym roku, ale po medialnej awanturze NFZ się wycofał. Nowa wycena została jednak wpisana do ubiegłorocznego zarządzenia prezesa NFZ z 5 grudnia 2014 r.

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.