Polacy wciąż za późno wzywają pogotowie w razie udaru mózgu

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   07 grudnia 2015 09:00


Polacy wciąż za późno wzywają pogotowie w razie udaru mózgu Tylko w ciągu 4,5 godziny od momentu wystąpienia pierwszych objawów udaru mózgu możemy zastosować skuteczne leczenie. Fot. --Tico--/Flickr.com (CC BY-NC-ND 2.0)

Brak wiedzy na temat udaru mózgu sprawia, że Polacy za późno wzywają pogotowie ratunkowe w razie wystąpienia jego objawów, takich jak np. zaburzenia mowy, jednostronny niedowład, zaburzenia czucia, asymetria twarzy - przypomina neurolog dr Włodzimierz Dłużyński.

- Tymczasem, tu liczy się każda minuta. Tylko w ciągu 4,5 godziny od momentu wystąpienia pierwszych objawów udaru mózgu możemy bowiem zastosować nowoczesną terapię, która zmniejsza ryzyko zgonu pacjenta i zwiększa szanse na jego powrót do sprawności - wyjaśnił prezes Fundacji Udaru Mózgu (FUM) dr Włodzimierz Dłużyński, który pracuje w III Szpitalu Miejskim im. Karola Jonschera w Łodzi.

Jak tłumaczył, w tym tzw. złotym okresie pacjent powinien wezwać pogotowie i zostać przez nie zawieziony do szpitala z oddziałem udarowym (w jak najkrótszym czasie), gdzie konieczne jest jeszcze wykonanie u niego tomografii komputerowej głowy (TK), by wykluczyć krwotok oraz badań krwi, by wykluczyć inne choroby.

Dopiero wtedy lekarz może podjąć decyzję, czy choremu podać lek trombolityczny. Rozpuszcza on skrzeplinę, która zablokowała tętnicę prowadzącą krew do mózgu i wywołała niedokrwienie części tkanki nerwowej, czyli udar niedokrwienny. Stanowi on ok. 80-85 proc. wszystkich przypadków udaru; pozostałe 15 proc. to udary krwotoczne, będące skutkiem pęknięcia naczynia krwionośnego w mózgu.

Nieznajomość objawów
- Obecnie największą przeszkodą na drodze do skutecznego leczenia udarów mózgu w Polsce jest to, że ludzie nie znają objawów udaru i często w razie ich wystąpienia zwlekają z wezwaniem pogotowia - ocenił dr Dłużyński.

Przypomniał, że badania przeprowadzone w grupie 481 polskich pacjentów przyjętych na oddział neurologiczny z przyczyn innych niż udar mózgu wykazały, iż jedna czwarta z nich nie potrafiła wymienić ani jednego objawu udaru i tylko 10 proc. potrafiło wymienić trzy objawy.

Aby ułatwić ich zapamiętanie Fundacja Udaru Mózgu proponuje przypisać je do poszczególnych liter słowa "CZAS", gdzie "C" oznacza cięższą rękę lub nogę (jednostronny niedowład) i zaburzenia czucia po jednej stronie ciała, "Z" - zaburzenia widzenia, "A" - asymetrię twarzy, w tym opadanie jednego kącika ust, "S" - spowolnioną, bełkotliwą mowę lub problemy z jej rozumieniem. Wśród objawów udaru wymienia się także zawroty głowy, zaburzenia równowagi i orientacji.

- U osób, u których w przeszłości wystąpił już udar mózgu niepokojącym objawem może być sama zmiana zachowania pacjenta - dodał dr Dłużyński. Podkreślił, że silny ból głowy nie jest uważany za charakterystyczny objaw udaru i przeważnie łączy się go z udarem krwotocznym.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.