Połowa Polaków wyraża zgodę na pobranie po śmierci narządów

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   05 listopada 2015 11:02


Połowa Polaków wyraża zgodę na pobranie po śmierci narządów 36 proc. Polaków przyznaje, że nie orientuje się jakie przepisy obowiązują w kwestii pobrania narządów po śmierci w ich kraju. Fot. PTWP Szymon Jankowski

55 proc. Polaków wyraża zgodę, by po śmierci pobrano ich narządy w celu przeszczepienia innym - wynika z najnowszego sondażu TNS Polska.

Osoby młode i lepiej wykształcone są bardziej skłonne do tego, by po śmierci pobrano od nich narządy w celu przeszczepienia innym. Mimo swojej decyzji, tylko co piąty (20 proc.) rozmawiał na ten temat z bliskimi.

Na pytanie kto powinien decydować o pobraniu narządów po śmierci, 68 proc. respondentów wskazało, że każdy indywidualnie, w ciągu swego życia. 21 proc. uznało, że jest to zadanie rodziny, 11 proc. nie miało zdania w tej sprawie. 18 proc. uznało jednak, że w przypadku im bliskiej osoby, mimo wyrażanej przez nią za życia zgody, sprzeciwiłoby się pobraniu narządów do przeszczepu. 62 proc. badanych miało zdanie odmienne.

57 proc. ankietowanych nie wydałoby zgody na pobranie organów, gdyby wiedzieli, że ich bliska zmarła osoba za życia była temu przeciwna. Gdyby opinia zmarłego nie była znana, 49 proc. badanych nie sprzeciwiłoby się pobraniu narządów, 26 proc. miało odmienne zdanie.

Respondentów pytano, dlaczego rodziny osób zmarłych sprzeciwiają się pobraniu narządów. 40 proc. uznało, że powoduje to szok związany ze śmiercią bliskiej osoby; w dalszej kolejności wskazywano na nieznajomość woli osoby zmarłej, niską świadomość społeczną, uwarunkowania religijne czy obawy przed ingerowaniem w ciało osoby zmarłej.

Badanym zadano też pytanie, co decyduje o śmierci człowieka. 51 proc. odpowiedziało, że śmierć człowieka następuje wtedy, gdy w sposób nieodwracalny zniszczony jest jego mózg, 35 proc. wskazało na zatrzymanie akcji serca. 14 proc. nie umiało odpowiedzieć na to pytanie.

68 proc. respondentów uważa, że decyzja o pobraniu ich narządów po śmierci powinna być podejmowana indywidualnie, za życia. 45 proc. mówi, że taka zgoda powinna być udokumentowana na piśmie. 29 proc. za zgodę uznaje brak wniesionego sprzeciwu.

36 proc. Polaków przyznaje, że nie orientuje się jakie przepisy obowiązują w tej sprawie w ich kraju. Co czwarty jest przekonany, że do pobrania narządów wystarczy zgoda za życia. Tylko 17 proc. ma świadomość, że przepis obowiązujący w Polsce, to brak wniesionego sprzeciwu za życia.

O stosunek Polaków do transplantologii pytano przy okazji kampanii społecznej "Zgoda na życie" finansowanej ze środków Ministerstwa Zdrowia. Badanie zostało zrealizowane metodą wywiadów bezpośrednich CAPI, na próbie 1001 Polaków w wieku 15 lat i więcej w dniach 2-7 października.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.