Polscy brydżyści walczą z alzheimeremJacek Wykowski/Rynek Seniora - 15 lutego 2016 09:16


Marek Małysa, członek zarządu Polskiego Związku Brydża Sportowego, w około dwa lata stworzył w Polsce 140 ośrodków, w których seniorzy po sześćdziesiątce mogą grać w brydża. Program nazywa się "Brydż 60+", a jednym z jego głównych celów jest profilaktyka w chorobie Alzheimera.

„Brydż 60+” realizowany jest przez Polski Związek Brydża Sportowego (PZBS) i wspierany finansowo przez Fundację PZU oraz Fundację im. Franciszka Stefczyka. Z ramienia rządu współfinansowanie zapewnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych ASOS. W 2014 r. PZBS otrzymał na ten cel 70 tys. zł.

Przyjemne z pożytecznym - brydż wygrywa z alzheimerem
Podstawowym celem programu jest aktywizacja społeczna i obniżenie ryzyka demencji u osób 60+. Na stronie projektu www.bridge60plus.eu jego autor powołuje się na liczne badania naukowe, z których wynika, że gra w brydża pełni ważną rolę w profilaktyce choroby Alzheimera.

- Badania przeprowadzone w USA oraz Skandynawii wykazały, że regularna gra w brydża zmniejsza ryzyko zachorowania na Alzheimera o ponad 75 proc. Takie wyniki podaje Joseph Coyle, profesor z Harvard Medical School, a do podobnych wniosków dochodzą też inni badacze, m.in. z University of California Berkeley, University of Southern California czy Harvard School of Public Health - argumentuje Marek Małysa.

Grać może prawie każdy
Do programu może właściwie zgłosić się każdy, kto ukończył 60 lat. Ci, którzy nie potrafią grać w brydża, mogą się go nauczyć pod okiem instruktora. Zaopatrywani są również w pomoce dydaktyczne. Z kolei bardziej zaawansowani gracze doskonalą swoje umiejętności grając z partnerami na adekwatnym poziomie.  Rozgrywki są nieodpłatne.

- Atutem gry w brydża jest jego dostępność dla ludzi dotkniętych wszelkimi typami niepełnosprawności oraz niemal niezależność od wieku grającego. Anglik Boris Schapiro zdobył swój ostatni tytuł mistrza świata w wieku 89 lat - tłumaczy Małysa.

„Brydż 60+” już w 140 ośrodkach
W programie bierze już udział 140 ośrodków w całej Polsce. Są to przede wszystkim Uniwersytety Trzeciego Wieku, ale także różnorakie organizacje senioralne, domy kultury, świetlice, lokale gastronomiczne, a nawet domy katechetyczne. Dokładne informacje znajdują się na stronie programu. Drogą internetową można się również zapisać. 

Brydż to karciana gra logiczna, w której bierze udział czterech graczy stanowiących dwie pary. Wywodzi się od wcześniejszej gry zwanej wistem, która pojawiła się w Anglii w XVI wieku.