Polscy brydżyści walczą z alzheimerem

ZDROWIE

Autor: Jacek Wykowski/Rynek Seniora   15 lutego 2016 09:16


Polscy brydżyści walczą z alzheimerem Program Polskiego Związku Brydża Sportowego "Brydż 60+" realizowany jest już w 140 ośrodkach w całej Polsce. Fot. Jiahui Huang/Flickr.com (CC BY-SA 2.0)

Marek Małysa, członek zarządu Polskiego Związku Brydża Sportowego, w około dwa lata stworzył w Polsce 140 ośrodków, w których seniorzy po sześćdziesiątce mogą grać w brydża. Program nazywa się "Brydż 60+", a jednym z jego głównych celów jest profilaktyka w chorobie Alzheimera.

„Brydż 60+” realizowany jest przez Polski Związek Brydża Sportowego (PZBS) i wspierany finansowo przez Fundację PZU oraz Fundację im. Franciszka Stefczyka. Z ramienia rządu współfinansowanie zapewnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych ASOS. W 2014 r. PZBS otrzymał na ten cel 70 tys. zł.

Przyjemne z pożytecznym - brydż wygrywa z alzheimerem
Podstawowym celem programu jest aktywizacja społeczna i obniżenie ryzyka demencji u osób 60+. Na stronie projektu www.bridge60plus.eu jego autor powołuje się na liczne badania naukowe, z których wynika, że gra w brydża pełni ważną rolę w profilaktyce choroby Alzheimera.

- Badania przeprowadzone w USA oraz Skandynawii wykazały, że regularna gra w brydża zmniejsza ryzyko zachorowania na Alzheimera o ponad 75 proc. Takie wyniki podaje Joseph Coyle, profesor z Harvard Medical School, a do podobnych wniosków dochodzą też inni badacze, m.in. z University of California Berkeley, University of Southern California czy Harvard School of Public Health - argumentuje Marek Małysa.

Grać może prawie każdy
Do programu może właściwie zgłosić się każdy, kto ukończył 60 lat. Ci, którzy nie potrafią grać w brydża, mogą się go nauczyć pod okiem instruktora. Zaopatrywani są również w pomoce dydaktyczne. Z kolei bardziej zaawansowani gracze doskonalą swoje umiejętności grając z partnerami na adekwatnym poziomie.  Rozgrywki są nieodpłatne.

- Atutem gry w brydża jest jego dostępność dla ludzi dotkniętych wszelkimi typami niepełnosprawności oraz niemal niezależność od wieku grającego. Anglik Boris Schapiro zdobył swój ostatni tytuł mistrza świata w wieku 89 lat - tłumaczy Małysa.

„Brydż 60+” już w 140 ośrodkach
W programie bierze już udział 140 ośrodków w całej Polsce. Są to przede wszystkim Uniwersytety Trzeciego Wieku, ale także różnorakie organizacje senioralne, domy kultury, świetlice, lokale gastronomiczne, a nawet domy katechetyczne. Dokładne informacje znajdują się na stronie programu. Drogą internetową można się również zapisać. 

Brydż to karciana gra logiczna, w której bierze udział czterech graczy stanowiących dwie pary. Wywodzi się od wcześniejszej gry zwanej wistem, która pojawiła się w Anglii w XVI wieku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.