Polska chce współpracować z amerykańskimi lekarzami. Chodzi o zwalczanie raka

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   26 kwietnia 2018 14:10


Polska chce współpracować z amerykańskimi lekarzami. Chodzi o zwalczanie raka Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Polska chce współpracować z onkologami z USA przy tworzeniu nowoczesnych leków na raka - powiedział wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin w Houston. Dodał, że współpraca obejmowałaby badania dot. wykrywania nowotworów i zapobiegania im.

Wicepremier Gowin przebywa z kilkudniową wizytą w Stanach Zjednoczonych. W środę (25 kwietnia), wraz z m.in. przedstawicielami Ministerstwa Zdrowia, odwiedził szpital onkologiczny w Teksasie MD Anderson Cancer Center, gdzie spotkał się z profesorami tego szpitala.

- Bardzo zależy nam na tym, aby rozwijać współpracę z MD Anderson. Chcemy ukierunkować nasz strumień finansowania na badania i rozwój, w tym na sektor biotechnologii. Cenne byłoby dla nas skorzystanie z doświadczenia MD Anderson przy tworzeniu nowoczesnych leków na raka - powiedział wicepremier.

Jak dodał, polscy lekarze mogliby przyjeżdżać do centrum i korzystać z jego wiedzy i doświadczenia.

- Bardzo cenne byłoby dla nas skorzystanie z amerykańskich instytucjonalnych wytycznych, związanych z badaniami nad nowotworem, jego wykrywaniem, leczeniem oraz zapobieganiem - tłumaczył wicepremier.

Wskazał jednocześnie, że rząd polski chce, aby polska gospodarka, była dużo bardziej innowacyjna i opierała się na nowoczesnych technologiach.

- To oczywiście wymaga postawienia na rozwój nauki. Dlatego staramy się zwiększać nakłady na badania naukowe - powiedział Gowin.

Jak wyjaśnił wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Dardziński, współpraca z Amerykanami dotyczyłaby badań klinicznych, biobanków - czyli informacji na temat pacjentów oraz badań czysto naukowych.

- Chcielibyśmy, aby 100 onkologów w ciągu trzech lat przyjechało z Polski do MD Anderson i przeszło staż, czy praktykę - powiedział.

Jak dodał, w ramach tej współpracy amerykańscy profesorowie mogliby stworzyć polsko-amerykańskie zespoły, które pracowałyby po obu stronach Atlantyku. Jak tłumaczył wiceminister, zespoły te mogłyby być w Polsce ulokowane w instytutach badawczych nadzorowanych przez resort zdrowia, czy w instytucjach PAN.

Amerykańscy przedstawiciele centrum poinformowali pracach nad swoim programem zwalczania raka nazwanym Moon Shots. Zaprezentowali możliwości współpracy z naszym krajem.

Wicedyrektor ds. badań naukowych prof. George Wilding wskazał, że mogłaby ona dotyczyć m.in. wymiany wiedzy między centrum a instytucjami w Polsce, w tym także szkoleń, czy prac badawczych. Z kolei prof. Waldemar Priebe mówił o współpracy w zakresie rozwoju badań klinicznych, a także biotechnologii.

W czwartek wicepremier Gowin udaje się do Richmond w stanie Wirginia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR