Polska Grupa Uzdrowisk: dobry wynik finansowy za pierwszą połowę roku

ZDROWIE

Autor: Grupa PGU, MK/Rynek Seniora   14 września 2015 11:31


Polska Grupa Uzdrowisk: dobry wynik finansowy za pierwszą połowę roku W skład Grupy PGU wchodzi m.in. Uzdrowisko Cieplice, które w marcu tego roku otworzyło dom zdrojowy "Długi Dom". Fot. Materiały Prasowe

Po pierwszym półroczu 2015 r. Polska Grupa Uzdrowisk (PGU) wykazała o 2,3 mln zł wyższy wskaźnik EBITDA (zysk na działalności operacyjnej powiększony o amortyzację) w porównaniu do tego samego okresu roku 2014 r. W efekcie spółki uzdrowiskowe, znajdujące się w portfelu KGHM I FIZAN, osiągną ponad dwudziestoprocentową marżę na poziomie EBITDA na koniec 2015 r.

W skład PGU wchodzą: Uzdrowisko Cieplice-Grupa PGU, Uzdrowisko Połczyn Grupa PGU, Uzdrowisko Świeradów-Czerniawa-Grupa PGU oraz Uzdrowiska Kłodzkie-Grupa PGU.

Jak czytamy w komunikacie Grupy wzrost w wynikach osiąganych przez spółki związany jest z długoterminową strategią rozwoju Grupy PGU przyjętą na początku 2015 r. Jest to z jednej strony efekt przyjętej polityki inwestycyjnej, która zakłada stałe podnoszenie standardu infrastruktury hotelowej i bazy zabiegowej, jak również polityki rozwoju związanej z rozszerzaniem kontraktów instytucjonalnych w ramach prewencji rentowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz efektywnego pozyskiwania klientów pełnopłatnych z rynku krajowego i zagranicznego.

- Tak dobre wyniki Polskiej Grupy Uzdrowisk, jakie odnotowujemy oraz jakie prognozujemy, to efekt działań wykorzystujących synergię między spółkami Grupy PGU oraz korzyści z tego wynikające. Poprzez wykorzystanie efektów zarządzania wspólnymi obszarami tj. zakupami, finansami, płynnością, inwestycjami, zarządzaniem nieruchomościami, sprzedażą i obsługą klientów, jak również narzędziami związanymi ze wsparciem sprzedaży, możemy efektywniej gospodarować środkami, a tym samym zwiększać nakłady inwestycyjne - mówi Wojciech Krasoń, p.o. prezesa zarządu Uzdrowisk Kłodzkich S.A.-Grupa PGU.

Rentowność sprzedaży netto w Grupie PGU wzrosła do 9,7 proc. po pierwszym półroczu 2015 r. To ponad trzyprocentowy wzrost w porównaniu do tego samego okresu 2014 r. Jest on efektem skutecznego pozycjonowania poziomu cen usług uzdrowiskowych na komercyjnym rynku.

Odzwierciedleniem tego jest również wskaźnik przychodów ze sprzedaży pobytów klienta komercyjnego, który wzrósł do 33 proc. po pierwszym półroczu 2015 r. Ponadto, w I półroczu br. spółki uzdrowiskowe PGU zwiększyły bazę noclegową o 120 miejsc, a 300 miejsc noclegowych zyskało wyższy standard. W trakcie realizacji są kolejne trzy inwestycje, które powiększą bazę noclegową łącznie o 200 miejsc w Uzdrowisku Polanica i Uzdrowisko Połczyn.

Czytaj również: Uzdrowisko Cieplice otworzy zmodernizowany obiekt zdrojowy

W zakresie poszerzania oferty dla klientów instytucjonalnych w Polskiej Grupie Uzdrowisk w połowie tego roku podpisany został trzyletni kontrakt w obszarze prewencji rentowej ZUS, dotyczący rehabilitacji narządu głosu w Kudowie-Zdroju. Wartość kontraktu opiewa na 3 mln zł, a dzięki niemu Uzdrowiska Kłodzkie stały się drugim ośrodkiem w Polsce, który realizuje tego typu świadczenia rehabilitacyjne. Zwiększona została również wartość kontraktów w Grupie PGU w takich profilach jak: narząd ruchu i psychosomatyka.

 - Jako Polska Grupa Uzdrowisk dużą uwagę przykładamy również do wymiany wiedzy i doświadczenia poprzez zaangażowanie i udział w kluczowych wydarzeniach branżowych, co zdecydowanie usprawnia obszar zarządzania projektami rozwojowymi, w tym m.in. poprzez przystępowanie do udziału w przetargach instytucjonalnych, w implementacji produktów komercyjnych m.in. w obszarze rehabilitacji onkologicznej, czy leczeniu otyłości - dodaje Wojciech Krasoń.

Ponadto, elastyczne podejście do oferty dla klientów komercyjnych w ramach potencjału zabiegowego, hotelowego i wellness&SPA, pozwoliło na pozyskanie gości z kilkudziesięciu krajów. W tym półroczu zostały zorganizowane dwie znaczące wizyty biur zagranicznych z krajów arabskich i Chin. W efekcie do Polskiej Grupy Uzdrowisk przyjechali już pierwsi goście z Emiratów Arabskich, a obecnie trwają rozmowy z touroperatorem chińskim, związane z podjęciem stałej współpracy w ramach kilkudniowych pobytów obejmujących zabiegi lecznicze i rehabilitacyjne.   

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.