Polskie miasta trują najbardziej w Europie

ZDROWIE

Autor: MS, Gazeta Wyborcza/Rynek Seniora   16 maja 2016 12:24


Polskie miasta trują najbardziej w Europie Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), aż 33 z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast UE leży w Polsce. Pierwsze miejsce w tym niechlubnym rankingu zajął Żywiec, który został uznany za najbardziej zanieczyszczone miasto Unii Europejskiej.

W pierwszej dziesiątce znalazły się też inne polskie miasta: Pszczyna (2 miejsce), Rybnik (4), Wodzisław Śląski (5), Opoczno (6), Sucha Beskidzka (7) i Godów (8).

Tymczasem zanieczyszczone powietrze wpływa na kondycję naszych płuc. Szacuje, że w Polsce z powodu zanieczyszczenia powietrza umiera przedwcześnie ok. 44 tys. osób rocznie. Ile choruje na raka płuc, po raz pierwszy policzyła organizacja HEAL Polska (Health and Environment Alliance) - koalicja NGO-sów zajmujących się zdrowiem i ochroną środowiska.

Organizacja oszacowała liczbę nowotworów dla 29 polskich miast i wyliczyła średnią dla kraju. Co roku na raka płuc zapada ok. 20 tys. osób, a zanieczyszczone powietrze odpowiada za 12,6 do 18,4 proc. przypadków.

Gorzej jest w miastach południowej i centralnej Polski. W Krakowie od 25 do nawet 35 proc. nowotworów płuc spowodowanych jest smogiem, w Nowym Sączu - ok. 25 proc., podobnie w Bielsku-Białej, Katowicach, Częstochowie, Piotrkowie Trybunalskim i w okolicach Zakopanego. We Wrocławiu 17 proc. nowotworów to wina smogu, a w Warszawie między 14 a 20 proc.

Zanieczyszczone powietrze to w dużej mierze efekt pyłów pochodzących z kominów, czy rur wydechowych silników diesla.

Jak wyjaśnia dr Piotr Dąbrowiecki, alergolog z Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie niebezpieczne dla naszego zdrowia są zwłaszcza pyły zawieszone (PM10 i PM2,5) i benzo(a)pireny. PM10 jest w stanie przeniknąć do płuc, a PM2,5 nawet dalej - do oskrzelików płucnych i krwiobiegu.

W jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast Polski - w Krakowie mieszkańcy wreszcie poszli po rozum do głowy i zaczęli wymieniać paleniska węglowe na rozwiązania ekologiczne. Jak twierdzą tamtejsi urzędnicy tempo to wzrasta. Jest to w dużej mierze efekt wdrożenia Programu Ograniczania Niskiej Emisji (PONE), który taką wymianę dotuje nawet do 100 proc.

Urzędnicy chwalą się, że w tym roku mieszkańcy złożyli już 1466 wniosków o wymianę palenisk węglowych na ekologiczne źródło ciepła. W analogicznym okresie w roku ubiegłym wniosków złożono 977.`

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR