
Zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), aż 33 z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast UE leży w Polsce. Pierwsze miejsce w tym niechlubnym rankingu zajął Żywiec, który został uznany za najbardziej zanieczyszczone miasto Unii Europejskiej.
W pierwszej dziesiątce znalazły się też inne polskie miasta: Pszczyna (2 miejsce), Rybnik (4), Wodzisław Śląski (5), Opoczno (6), Sucha Beskidzka (7) i Godów (8).
Tymczasem zanieczyszczone powietrze wpływa na kondycję naszych płuc. Szacuje, że w Polsce z powodu zanieczyszczenia powietrza umiera przedwcześnie ok. 44 tys. osób rocznie. Ile choruje na raka płuc, po raz pierwszy policzyła organizacja HEAL Polska (Health and Environment Alliance) - koalicja NGO-sów zajmujących się zdrowiem i ochroną środowiska.
Organizacja oszacowała liczbę nowotworów dla 29 polskich miast i wyliczyła średnią dla kraju. Co roku na raka płuc zapada ok. 20 tys. osób, a zanieczyszczone powietrze odpowiada za 12,6 do 18,4 proc. przypadków.
Gorzej jest w miastach południowej i centralnej Polski. W Krakowie od 25 do nawet 35 proc. nowotworów płuc spowodowanych jest smogiem, w Nowym Sączu - ok. 25 proc., podobnie w Bielsku-Białej, Katowicach, Częstochowie, Piotrkowie Trybunalskim i w okolicach Zakopanego. We Wrocławiu 17 proc. nowotworów to wina smogu, a w Warszawie między 14 a 20 proc.
Zanieczyszczone powietrze to w dużej mierze efekt pyłów pochodzących z kominów, czy rur wydechowych silników diesla.
Jak wyjaśnia dr Piotr Dąbrowiecki, alergolog z Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie niebezpieczne dla naszego zdrowia są zwłaszcza pyły zawieszone (PM10 i PM2,5) i benzo(a)pireny. PM10 jest w stanie przeniknąć do płuc, a PM2,5 nawet dalej - do oskrzelików płucnych i krwiobiegu.
W jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast Polski - w Krakowie mieszkańcy wreszcie poszli po rozum do głowy i zaczęli wymieniać paleniska węglowe na rozwiązania ekologiczne. Jak twierdzą tamtejsi urzędnicy tempo to wzrasta. Jest to w dużej mierze efekt wdrożenia Programu Ograniczania Niskiej Emisji (PONE), który taką wymianę dotuje nawet do 100 proc.
Urzędnicy chwalą się, że w tym roku mieszkańcy złożyli już 1466 wniosków o wymianę palenisk węglowych na ekologiczne źródło ciepła. W analogicznym okresie w roku ubiegłym wniosków złożono 977.`
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych