Polskie przepisy nie zachęcają do pracy lekarzy spoza UE

ZDROWIE

Autor: Newsweek Polska/Rynek Seniora   08 czerwca 2016 10:55


Polskie przepisy nie zachęcają do pracy lekarzy spoza UE W Polsce nostryfikacja dyplomu lekarskiego kosztuje obcokrajowca spoza Unii ok. 4 tys. zł. Fot. wp paarz/Flickr.com (CC BY-SA 2.0)

Lekarz spoza Unii Europejskiej, po nostryfikacji dyplomu, może się ubiegać w Polsce o ograniczone prawo wykonywania zawodu w celu odbycia stażu podyplomowego i zdania Lekarskiego Egzaminu Państwowego. Sęk w tym, że cała procedura zajmuje przeważnie od trzech do pięciu lat, a koszt samej nostryfikacji to ok. 4 tys. zł.

Na tysiąc Polaków przypada zaledwie 2,2 lekarza - to jeden z najgorszych wyników w Europie. Łatwiejszy dostęp do specjalistów mają nawet mieszkańcy Serbii i Rumunii - zauważa Newsweek Polska. 

Lekarz spoza Unii, który chce wykonywać swój zawód w Polsce, musi poświęcić od trzech do pięciu lat, by przejść wszystkie niezbędne procedury. Do ich kosztów dochodzą te związane z pobytem w Polsce, więc dla wielu jest to bariera nie do przejścia.

Część skomplikowania tego procesu bierze się z przepisów unijnych, ale specjaliści od lat skarżą się na egzamin zawodowy, którego pytania są jeden do jednego angielskim tłumaczeniem z egzaminu przygotowanego po polsku. Pojawiają się na więc na nim terminy, z którymi obcokrajowcy nie mogli się zetknąć - czy to znając nazwy angielskie czy łacińskie.

Tymczasem młodych lekarzy przybywa bardzo wolno i często wyjeżdżają za granicę, a średnia wieku wśród czynnych lekarzy rośnie. W 2012 r. specjaliści po 65. r.ż. stanowili niemal 20 proc. kadry, a obecnie średnia wieku polskich lekarzy wynosi 55 lat. 

Sytuację odrobinę mogliby zmienić właśnie lekarze - imigranci. Newsweek spytał Ministerstwo Zdrowia, czy istnieją plany przyspieszenia procedury nostryfikacji dyplomów lekarzy pochodzących spoza UE, np. Ukrainy.

Odpowiedź resortu kierowanego przez Konstantego Radziwiłła jest jasna: żadne takie zmiany nie będą miały miejsca, nad żadnymi takimi przepisami nie trwają prace.

Więcej: www.polska.newsweek.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.