Polskie uzdrowiska: udowodnimy, że nasze powietrze jest czyste

ZDROWIE

Autor: Gazeta Krakowska/Rynek Seniora   10 grudnia 2015 11:23


Polskie uzdrowiska: udowodnimy, że nasze powietrze jest czyste Uzdrowiska chcą same monitorować jakość powietrza. Fot. Eric Hayward, Flickr.com (CC BY 2.0) (zdjęcie ilustracyjne)

Jan Golba, burmistrz Muszyny i prezes Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych RP proponuje, by wszystkie 45 polskich uzdrowisk zakupiło pyłomierze. Mają w ten sposób udowodnić, jak czyste jest w ich rejonie powietrze. Zakup urządzeń to wydatek rzędu 300 tys. zł za sztukę.

Burmistrz ze swoim pomysłem zwrócił się do wszystkich wojewódzkich inspektoratów ochrony środowiska w Polsce. Liczy na ich częściowe wsparcie finansowe. Jego zdaniem kurorty, dzięki wskazaniom własnego pyłomierza, zyskają rzetelną informację i skuteczne narzędzie do walki z ewentualnym zanieczyszczeniem powietrza.

W styczniu br. fundacja ClientEarth wydała krytyczny raport o stanie powietrza w polskich uzdrowiskach. Stwierdziła, że ze względu na zanieczyszczenia „żadne uzdrowisko nie kwalifikowałoby się dzisiaj do nadania mu takiego statusu”. Takie wnioski wyciągnięto w oparciu o badania i ocenę jakości powietrza przygotowaną przez Generalny i Wojewódzkie Inspektoraty Ochrony Środowiska.

Obecnie powietrze dla całej Sądecczyzny badane jest przez jedyną stację monitoringu, która znajduje się w Nowym Sączu przy ruchliwej arterii. Na podstawie jej pomiarów Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Krakowie oblicza wartości zanieczyszczenia również dla okolicznych uzdrowisk. Niektórzy zarzucają, że takie wyniki nie oddają stanu rzeczywistego.

Więcej: www.gazetakrakowska.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.