Pomorskie: rusza kampania zachęcająca do darmowej cytologii

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   25 stycznia 2018 14:35


Pomorskie: rusza kampania zachęcająca do darmowej cytologii Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

"Rzeczywistość zaskakuje. Nie daj się zaskoczyć - zrób cytologię” – to hasło trzyletniej kampanii promującej profilaktykę raka szyjki macicy wśród mieszkanek woj. pomorskiego. Jest skierowana głównie do mieszkanek miasteczek, wsi oraz osób niepełnosprawnych.

Rozpoczęcie trzyletniej kampanii "Rzeczywistość zaskakuje. Nie daj się zaskoczyć - zrób cytologię" promującej profilaktykę raka szyjki macicy wśród mieszkanek województwa pomorskiego ogłoszono w środę w szpitalu im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku należącym do spółki COPERNICUS Podmiot Leczniczy.

Kampania będzie realizowana w ramach projektu "Profilaktyka raka szyjki macicy szansą na wydłużenie aktywności zawodowej kobiet", współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Mieszkanki pomorskiego w wieku 25-59 lat, które w ciągu ostatnich trzech lat nie miały wykonywanej cytologii w ramach programu przesiewowego finansowanego przez NFZ, będą mogły bezpłatnie wykonać badania cytologiczne.

Chodzi o dotarcie do kobiet z miejscowości województwa liczących mniej niż 20 tys. mieszkańców, z obszarów wiejskich, z terenów tzw. "białych plam", a także do osób niepełnosprawnych. "Białe plamy" to powiaty o najniższym poziomie zgłaszalności na badania profilaktyczne w zakresie cytologii. W powiatach: lęborskim, sztumskim, słupskim, bytowskim, gdańskim, tczewskim i w Gdyni zgłaszalność na badania profilaktyczne waha się od 10 do 24 proc.

Onkolog z Wojewódzkiego Centrum Onkologii w Gdańsku, dr Magdalena Wojtkiewicz poinformowała, że zgłaszalność na badania profilaktyczne, na które zaprasza Centrum wynosi ok. 30 proc. Regularne badania cytologiczne pozwalają na wykrycie stanu przedrakowego i dzięki odpowiedniemu leczeniu - mogą zapobiec wystąpieniu raka szyjki macicy. Dzięki cytologii wykrywana jest obecność komórek rakowych, co może przyczynić się do wykrycia bezobjawowych, wczesnych, ale całkowicie wyleczalnych postaci raka.

Członek zarządu województwa pomorskiego, Paweł Orłowski poinformował, że samorząd województwa na działania dotyczące profilaktyki chorób nowotworowych, zwłaszcza szyjki macicy, jelita grubego i piersi oraz profilaktyki dotyczącej czynników ryzyka w miejscu pracy przeznacza ok. 80 mln zł. Wyjaśnił, że będą to głównie działania skupione na edukacji i promocji, na badaniach przesiewowych i rehabilitacji.

- Chodzi nam o to, żeby zmienić podejście do systemu służby zdrowia, aby nie koncentrować się już tylko na leczeniu w zaawansowanych stanach, tylko aby wszyscy Pomorzanie, a w szczególności z obszarów tzw. białych plam zaczęli wykonywać badania profilaktyczne - tłumaczył.

W ramach trzyletniej kampanii ma powstać m.in. seria rysunków satyrycznych mających w lekki i humorystyczny sposób uświadamiać kobietom potrzebę wykonania badań cytologicznych oraz niwelować barierę wstydu dotyczącą cytologii. Projekt mają promować m.in. kampanie: telewizyjna, radiowa oraz w mediach społecznościowych, reklamy w prasie, specjalna strona internetowa, blogerzy oraz seria wydarzeń jak np. zaskakujące działania w przestrzeni publicznej czy współpraca z Fundacją OnkoRejs - Wybieram Życie podczas organizacji "Marszu białymi plamami".

Według Krajowego Rejestru Nowotworów, rak szyjki macicy jest obecnie szóstym pod względem częstości zachorowań nowotworem u kobiet w Polsce. Jest to wynik o ok. 15 proc. gorszy niż średnia zachorowalności w krajach Unii Europejskiej. Umieralność z powodu nowotworów szyjki macicy w Polsce jest o 70 proc. wyższa niż przeciętna dla krajów UE, bo choroba wykrywana jest zbyt późno, w zaawansowanym już stadium.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR