Pomorskie stawia na medycynę chorób cywilizacyjnych
Autor: PAP/Rynek Seniora   24 kwietnia 2015 08:58

Medycyna dot. chorób cywilizacyjnych oraz starzejącego się społeczeństwa - to jedna z czterech inteligentnych specjalizacji Pomorza. Samorząd wybrał ją w konkursie z branż zgłoszonych przez firmy i uczelnie. Pozostałe trzy to: technologie portowe i morskie, interaktywne technologie informatyczne oraz ekologiczna energetyka i budownictwo.

Zgodnie z zaleceniami Komisji Europejskiej każdy region powinien określić obszary badawczo-rozwojowe i innowacyjne, w których województwo ma szansę być liderem w kraju i za granicą. Posiadanie takich inteligentnych specjalizacji jest warunkiem uruchomienia środków na badania, rozwój i innowacje.

Karolina Lipińska z Departamentu Rozwoju Gospodarczego Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku poinformowała, że cztery wyłonione obszary Inteligentnych Specjalizacji Pomorza (ISP) zostały uznane za "istotne dla zapewnienia przewagi konkurencyjnej gospodarki województwa pomorskiego w długim okresie". 

Podkreśliła, że "na Pomorzu, ze względu na oddolny proces wyłaniania specjalizacji regionu, za tymi inicjatywami stoją konkretne firmy, instytuty". "To rzeczywiście są inteligentne specjalizacje, które można rozpatrywać jako specyficzne dla naszego regionu" - dodała.

Innowacje w profilaktyce, diagnostyce i terapii chorób cywilizacyjnych oraz starzejącego się społeczeństwa to jeden z czterech obszarów, który wybrało Pomorskie jako swoją inteligentną specjalizację. Liderem Partnerstwa pod nazwą Long Healthy Life są Zakłady Farmaceutyczne Polpharma S.A. Planuje się, że dzięki komercjalizacji innowacyjnych rozwiązań w takich obszarach jak kompleksowe i zindywidualizowane rozwiązania w profilaktyce, diagnostyce i terapii, systemy opieki nad osobami niepełnosprawnymi i w wieku podeszłym rozwój specjalizacji będzie sprzyjać redukcji społecznych i ekonomicznych kosztów chorób cywilizacyjnych i okresu starzenia się.

Lipińska zwróciła uwagę, że "z dnia na dzień te wybrane inteligentne specjalizacje nie spowodują, że nagle staniemy się w tych dziedzinach regionem bardziej konkurencyjnym (...); my musimy przede wszystkim zainwestować środki". "Postanowiliśmy, że chcemy inwestować w te cztery obszary i teraz musimy się zastanowić, w jaki sposób spożytkować przewidywane fundusze, żeby przyniosły one największą wartość dodaną dla regionu" - dodała.

Poinformowała, że Pomorskie dysponuje w Regionalnym Programie Operacyjnym w ramach osi priorytetowej pierwszej (komercjalizacja) - dedykowanej wyłącznie inteligentnym specjalizacjom - kwotą ok. 145 mln euro (ponad 600 mln zł). Przewiduje sie, że projekty z wybranych obszarów będą preferowane też w innych osiach, m.in. w drugiej osi dla przedsiębiorczości.

Zaznaczyła, że samo wybranie specjalizacji i uzgodnienie projektów realizowanych w ramach tych obszarów "nie gwarantuje jeszcze przyznania dofinansowania". "Wszyscy będą musieli stawać w konkursie, natomiast poprzez wskazanie pewnych przedsięwzięć w tych porozumieniach będą one mieć dodatkowe preferencje i w ten sposób wzmacniamy dodatkowo te obszary inteligentnych specjalizacji" - tłumaczyła.

Firmy inwestujące w inteligentne specjalizacje będą mogły skorzystać z unijnych funduszy, m.in. z Programu Operacyjnego "Inteligentny Rozwój". Na ten cel przeznaczono ok. 8,6 mld euro. Również regionalne programy operacyjne będą premiowały przedsięwzięcia realizowane zgodnie z regionalnymi inteligentnymi specjalizacjami.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.