Pomorskie: w 15 miejscowościach zajęcia i konsultacje dla osób 55+PAP/Rynek Seniora - 28 maja 2018 13:13


Dynamiczni Seniorzy z Energią - to program adresowany do osób 55+ w woj. pomorskim chcących poprawić swoją kondycję fizyczną i zadbać o zdrowie. W 15 miejscowościach odbywają się cotygodniowe zajęcia sportowe i konsultacje medyczne.

Spółki Energa i Lotos poinformowały w komunikacie w piątek (25 maja), że podstawą programu "Dynamiczni Seniorzy z Energią" są treningi, które potrwają 15 tygodni. Ich celem jest nie tylko poprawa kondycji i zdrowia, ale również integracja lokalnej społeczności. Poinformowano, że pomorscy seniorzy korzystają z zajęć nordic walking, różnych form gimnastyki oraz ćwiczeń połączonych z tańcem. Oferta adresowana jest do mieszkańców gmin: Pszczółki, Kościerzyna, Kartuzy, Skarszewy, Nowy Dwór Gdański, Pelplin, Kępice, Przywidz, Władysławowo, Krokowa, Sulęczyno, Somonino, Ostaszewo, Puck i Liniewo.

Program zainicjowała w ubiegłym roku Energa. Adam Kasprzyk, rzecznik prasowy Grupy Energa poinformował, że pierwsza edycja "Seniorów z Energią" cieszyła się wyjątkową frekwencją.

- Przekonała nas, że seniorzy zasługują na adresowane do nich atrakcyjne i ciekawe programy - dodał.

Poinformowano, że program treningów został opracowany wspólnie z wykładowcami Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku, zajmującymi się aktywizacją osób starszych i profilaktyką zdrowotną. Cotygodniowe zajęcia trwają dwie godziny. Połowa tego czasu poświęcone jest na ćwiczenia ruchowe, a przez resztę instruktorzy udzielają konsultacji zdrowotnych pozostając do indywidualnej dyspozycji seniorów.

Witold Pasek, dyrektor ds. marketingu Grupy Lotos zapewnił, że spółki "wspólnie zadbają o to, aby seniorzy swoją emeryturę wykorzystywali jako szansę na rozwijanie swoich pasji i zainteresowań, nawiązywanie znajomości i ruch fizyczny". Zaznaczył, że "obie firmy mają doświadczenie we wspieraniu projektów społecznych, dlatego połączone siły na pewno przyniosą ciekawe efekty".

W każdej z miejscowości odbędą się też Gminne Dni Seniora, oferujące konkursy artystyczne, warsztaty na temat psychologicznych mechanizmów wywierania wpływu na osoby starsze czy profilaktyki antysmogowej. Seniorzy będą mogli skorzystać z konsultacji medycznych geriatry i dietetyka, a także wykonać m.in. badanie EKG, poziom cukru we krwi i pomiar tkanki tłuszczowej. Wiosenne treningi "Dynamicznych Seniorów z Energią" potrwają do 22 czerwca. Jesienią realizacja projektu ma być wznowiona.

Na planowanej na jesień Olimpiadzie Seniora zespoły reprezentujące każdą z gmin zmierzą się na wielozadaniowym torze przeszkód, rywalizując o atrakcyjne nagrody przygotowane przez organizatorów.

Spółki podkreśliły w komunikacie, że w nadchodzących latach w Polsce systematycznie zwiększać się będzie liczba i udział w życiu społecznym osób starszych. Do 2025 roku 28 proc. ludności będzie w wieku co najmniej 60 lat. Za 20 lat seniorzy będą stanowili 1/3 populacji.