Posłowie zaniepokojeni zabezpieczeniem środków na program bezpłatnych leków
Autor: KL/Rynek Seniora   06 lipca 2016 12:53

Sejmowa komisja zdrowia przyjęła projekt planu finansowego NFZ na 2017 r., który zakłada wzrost przychodów Funduszu w stosunku do obecnego o ponad 4 mld zł. W odpowiedzi na pytania posłów o finansowanie programu 75+ prezes NFZ Andrzej Jacyna uspokajał, że środki na ten cel mają być przekazane poprzez specjalną dotację z budżetu państwa.

Taki wzrost przychodów NFZ jest - zdaniem opozycyjnych posłów - przejawem nadmiernego optymizmu rządu, który może zostać boleśnie zweryfikowany przez rzeczywistość.

Z danych, które przedstawił we wtorek ( 5 lipca) w Sejmie Dariusz Jarnutowski, dyrektor Departamentu Ekonomiczno-Finansowego NFZ, wynika że plan Funduszu na 2017 r. zakłada przychody w wysokości ponad 77 miliardów zł.

Porównując przychody jakie NFZ prognozuje na 2017 r. i te z roku 2016, pieniędzy w budżecie NFZ miałoby być o ponad 4 mld zł więcej. Ta różnica wywołała prawdziwą burzę w czasie prac sejmowej komisji zdrowia.

NFZ planuje wydać na podstawową opiekę zdrowotną (POZ) 9,8 mld zł, zaś na ambulatoryjną opiekę specjalistyczną (AOS) - 5,6 mld zł. Na leczenie szpitalne zapisano 31,3 mld - w tym na programy terapeutyczne (lekowe) - 2,9 mld i chemioterapię - 1,2 mld zł.

Czytaj więcej: W planie NFZ zapisano 1,9 mld zł na opiekę długoterminową i paliatywną

Posłowie opozycji przyznali, że są zaskoczeni dużym optymizmem jakim wykazali się projektujący przedstawiony plan budżetu NFZ.

Skąd ta kwota?
Posłanka Beata Małecka-Libera ( PO) zwracała uwagę, że zakładanie zwiększenie przychodów aż o 4 miliardy złotych powinno być poparte wskaźnikami makroekonomicznymi, a te nie dają podstaw do formułowania tak optymistycznych prognoz.

Posłowie zwracali uwagę, że nie zmniejszyła się znacząco liczba bezrobotnych (taka redukcja dawałaby podstawy do założenia wzrostu wpływów z tytułu składek ZUS). Nie podwyższono także emerytur.

W trakcie dyskusji zwracano uwagę, że dodatkowo budżet płatnika został obciążony wydatkami na opiekę medyczną dla osób nieubezpieczonych czy na podwyżki dla pielęgniarek.

- Co będzie przy sztywno założonych wydatkach, jeżeli okaże się, że przychody płatnika okażą się niższe niż zakładane? - pytała posłanka Elżbieta Radziszewska (PO).

Broniąc założeń projektu dyrektor Jarnutowski wyjaśniał, iż w uzasadnieniu budżetu podano, że prognozuje się je w oparciu o zwiększone wpływy do państwowej kasy, które będą efektem uszczelnienia systemu podatkowego.

Projekt uwzględnia analizę przeprowadzoną przez resort finansów, w tym planowany wzrost dochodów z tytułu składek ZUS i KRUS.

- Rzeczywiście, nie odnotowano na razie wzrostu środków ze strony emerytów i z tytułu zmniejszenia bezrobocia, ale prognozowany jest taki wzrost odnośnie do obecnych składek. Na wysokość przychodów Funduszu składa się wzrost średniego wynagrodzenia w kraju oraz średni wzrost liczby pracowników - odpowiadał.

Posłowie zwracali uwagę, że taki plan oznacza, iż decydenci spodziewają się, że nagle coś się stanie "jak w Kanie Galilejskiej". Na przełomie lat 2016 i 2017 - w przeciwieństwie do wskaźników z ostatnich lat - nastąpić miałby przełom w liczbie zatrudnionych, co sprawi, że faktycznie możliwy będzie przewidywany wzrost dochodów NFZ.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.