Potężny zastrzyk finansowy dla psychiatrii, ale nie psychogeriatrii
Autor: PAP, PB, GW/Rynek Seniora   02 października 2015 11:23

Dla psychiatrii zapaliło się światełko w tunelu. NFZ powinien podnieść nakłady na leczenie psychiatryczne o jedną piątą - wynika z wyceny przeprowadzonej przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.

Po miesiącach oczekiwań psychiatria doczekała się nowych wycen świadczeń przez Agencję Oceny Technologii Medycznych. Według wstępnych analiz, placówki medyczne mogą liczyć na więcej pieniędzy.

Na największe zwyżki mogą liczyć środowiskowe świadczenia ambulatoryjne. Prof. Bartosz Łoza, zastępca dyrektora ds. lecznictwa szpitala w Tworkach, informuje, że jeśli podwyżki zostaną wprowadzone, świadczeniodawca za leczenie ambulatoryjne otrzyma tyle, co dzisiaj za dobę leczenia w szpitalu.

Cena podstawowej porady psychiatrycznej ma wzrosnąć z 75 do 90 zł, a cena porady dla dzieci - z 106 do 230 zł. Stawki za wizyty domowe i leczenie chorych na autyzm wzrosną o 70-80 proc. Podniesione będą też stawki za hospitalizację. Za tzw. osobodzień na oddziale psychiatrycznym NFZ ma płacić już nie 163, ale 216 zł.

W niektórych przypadkach będą też jednak obniżki, na ogół minimalne. Wyjątek stanowi sesja psychoterapii grupowej, gdzie stawka spadnie o 30 proc. (do 18 zł za uczestnika).

W górę poszła również wycena leczenia szpitalnego - tzw. wycena osobodnia. Natomiast spadek zanotowała część wycen świadczeń wysokospecjalistycznych, na przykład z obszaru tzw. psychogeriatrii.

Eksperci grzmią, że psychiatria jest jedną z bardziej niedofinansowanych segmentów ochrony zdrowia. Rocznie NFZ wydaje na opiekę psychiatryczną i leczenie uzależnień 2,1 mld zł, 3 proc. budżetu. Dla przykładu w Szwajcarii to ponad 11 proc.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.