Potrzebny narodowy program pomocy chorym na alzheimera

ZDROWIE

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Seniora   25 marca 2016 13:07


Potrzebny narodowy program pomocy chorym na alzheimera Polskie organizacje alzheimerowskie chcą powstania narodowego programu pomocy chorym na alzheimera. Fot. Carolyn Speranza/Flickr.com (CC BY 2.0)

Ujednolicenie działań państwa w zakresie walki z chorobą Alzheimera i uznanie demencji za priorytet zdrowia publicznego, poszerzenie listy leków refundowanych czy bezpłatna pomoc psychologiczna i terapeutyczna to tylko niektóre postulaty przedstawicieli organizacji alzheimerowskich. Niebawem chcą opracować wspólną strategię, mającą na celu utworzenie narodowego programu pomocy chorym na alzheimera - donosi Gazeta Wyborcza.

Główną bolączką przedstawicieli organizacji zajmujących się alzheimerem jest brak jednolitego działania państwa w zakresie walki z tą chorobą. Chcą stworzyć i opracować program, który obejmowałby kompleksową pomocą zarówno chorych, jak i ich rodziny.

Od rządu, oprócz zdefiniowania działań, pomocy finansowej i dostępu do leków refundowanych, oczekują poparcia ich własnych inicjatyw oraz priorytetowego traktowania demencji w polityce zdrowia publicznego.

Lidia Konowalik, prezes Opolskiego Stowarzyszenia na rzecz Niepełnosprawnych, w tym Rodzin i Osób z Chorobą Alzheimera zaznacza na łamach GW, że pomimo licznych akcji organizacji alzheimerowskich jest jeszcze mnóstwo lekarzy niespecjalistów, którzy nie rozpoznają w miarę szybko objawów tej choroby. Uważa, że powinno się to zmienić.

W dniach 17-19 czerwca 2016 r. stowarzyszenie organizuje XVIII Ogólnopolski Zjazd Organizacji Alzheimerowskich, podczas którego odbędą się dyskusje nad opracowaniem narodowego programu pomocy chorym na alzheimera. Spotkania zaplanowano w woj. opolskim - w Krapkowicach, w Mosznej oraz na Górze Św. Anny - informuje GW.

Więcej: www.opole.wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.