Powstał film o udarze mózgu "Pokaż dziadkom". Zobacz, co przedstawia

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   21 grudnia 2016 10:26


Powstał film o udarze mózgu "Pokaż dziadkom". Zobacz, co przedstawia Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Na najważniejsze objawy udaru mózgu i konieczność szybkiej reakcji na nie, aby skutecznie pomóc pacjentowi zwraca uwagę film edukacyjny "Pokaż dziadkom", który wyprodukowali białostoccy studenci. Chcą skutecznie edukować osoby starsze i ich rodziny.

Udar jest jedną z najczęstszych przyczyn śmierci, zwłaszcza osób starszych. By pomóc choremu i ograniczyć uszkodzenia wywołane udarem, które uniemożliwiają normalne funkcjonowanie po udarze, konieczna jest szybka reakcja i pomoc.

Projekt edukacyjny przygotowało Studenckie Koło Naukowe przy Klinice Neurologii i Oddziale Udarowym Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku. Pomysłodawczynią akcji jest studentka piątego roku kierunku lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku (UMB) Paulina Werel, w produkcji filmu pomogli jej studenci wydziału prawa Uniwersytetu w Białymstoku (UwB) Bartosz Wojtan i Michał Kapica. Obie uczelnie patronują filmowi. 

4,5 godziny na reakcję
"Ręka, noga, twarz, mowa" - to najważniejsze symptomy udaru niedokrwiennego mózgu, na które film zwraca uwagę. O niedowładach, drętwieniach kończyn, problemach z mową (rozumieniem słów i ich wypowiadaniem), czy wykrzywionej twarzy z opadniętym kącikiem ust mówią w filmie pacjenci Kliniki Neurologii, który przeszli udar, mówią też o objawach studenci i apelują o szybkie reagowanie - w ciągu maksymalnie czterech i pół godziny, bo podany wtedy konkretny lek jest w stanie pomóc.

Paulina Werel powiedziała PAP, że film powstał po ubiegłorocznych zajęciach z neurologii, na których studenci dowiedzieli się o tym, że pomaga odpowiedni lek podany w 4,5 godziny od wystąpienia udaru. Studenci oglądali też amerykańską kampanię społeczną o udarze i postanowili zrobić społecznie własny film. Dodała, że chodzi o to, by młodzi ludzie rozmawiali o objawach udaru ze swoimi dziadkami, wujkami, ciociami, rodzicami po to, by wiedzieli co robić, gdyby u kogoś wystąpiły. Pomysł poparła Klinika Neurologii.

- Wiedza o udarze jest niewątpliwie bardzo ważna, gdyż jest to jedna z najczęstszych przyczyn zgonów w naszym kraju, szczególnie jeśli chodzi o ludzi starszych w wieku powyżej 60. roku życia. Przy czym właśnie w przeciwieństwie do zawałów serca i innych chorób kardiologicznych, o których wiedza wydaje mi się być znacznie szersza i powszechna w naszym społeczeństwie, udar mózgu jest ciągle traktowany nieco po macoszemu - powiedziała PAP p.o. kierownika Kliniki Neurologii i Oddziału Udarowego Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku dr hab. Alina Kułakowska.

Udar był postrzegany jako "naturalna przyczyna śmierci"
Kułakowska podkreśliła, że przez lata udar mózgu traktowano jako "naturalną przyczynę śmierci" osoby zwłaszcza starszej i chorobę, z którą "w zasadzie nic nie można było zrobić, bo cóż, trudno, los tak chciał". Od kilkunastu lat jest natomiast zarejestrowany lek trombolityczny, który zastosowany odpowiednio wcześnie - maksymalnie do 4,5 godziny od momentu wystąpienia udaru - daje pacjentom szanse na skuteczne leczenie, choć nie jest panaceum dla każdego, ale to najskuteczniejsza jak dotąd forma pomocy.

- Niestety ciągle zbyt mało pacjentów jest leczonych tą metodą, a jedną z głównych przyczyn jest to, że chorzy za późno docierają do lekarza - powiedziała dr Kułakowska.

- Udar w przeciwieństwie do zawału serca nie boli, udarowi niedokrwiennemu nie towarzyszy ani ból głowy, ani ból niedowładnej części ciała" - podkreśla dr hab. Alina Kułakowska. Dodaje przy tym, że choroba dotyka zazwyczaj osobę starszą, przyzwyczajoną do różnych dolegliwości, która może nie mieć świadomości, że ma udar i nie prosi o pomoc, tylko chce to przeczekać, a to błąd, bo trzeba szybko zareagować.

O inicjatywie studentów Alina Kułakowska mówi, ze jest "cenna, inspirująca, szlachetna i ważna" i apeluje, by młodzi pokazywali go swoim babciom i dziadkom.

Studenci podkreślają w filmie, że rocznie udaru mózgu doznaje w Polsce ok. 70 tys. osób, co oznacza, że co 8 minut ktoś dostaje udaru. Dr hab. Alina Kułakowska poinformowała, że rocznie tylko do białostockiego kliniki trafia ok. 250-300 pacjentów z udarem i kilkuset kolejnych z tzw. przemijającym atakiem niedokrwiennym, który jest zbliżoną chorobą do udaru, często go poprzedza, ale objawy wycofują się w ciągu 24 godzin. Ryzyko udaru mają m.in. osoby cierpiące na zaburzenia rytmu serca, głównie migotanie przedsionków.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR