Powstał projekt superszczepionki na grypę

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   03 października 2016 12:27


Powstał projekt superszczepionki na grypę Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Naukowcy twierdzą, że już pojedyncza dawka nowatorskiej szczepionki mogłaby ochronić przed atakiem 88 proc. powszechnie znanych szczepów wirusa grypy.

Projekt nowej generacji uniwersalnych szczepionek na grypę powstał dzięki współpracy międzynarodowego zespołu naukowców. Szczepionki mogą w przyszłości zapobiec śmierci milionów ludzi - czytamy na łamach czasopisma "Bioinformatics".

Jak twierdzą badacze z Uniwersytetu Lancaster, Uniwersytetu Aston (W. Brytania) i Uniwersytetu Complutense (Hiszpania) już pojedyncza dawka nowatorskiej szczepionki mogłaby ochronić przed atakiem 88 proc. powszechnie znanych szczepów wirusa grypy (wersja globalna) oraz 95 proc. szczepów występujących na terenie Stanów Zjednoczonych (wersja specyficzna dla USA)

Uniwersalna szczepionka miałaby składać się z epitopów - krótkich fragmentów wirusa grypy możliwych do zidentyfikowania przez system immunologiczny.

- Zazwyczaj co roku tworzymy szczepionkę z wykorzystaniem ostatniego szczepu wirusa grypy w nadziei, że pomoże ona ochronić ludzi przed szczepem, który pojawi się w kolejnym roku. Metoda jest bezpieczna i przeważnie dość skuteczna - mówi współautor badania dr Derek Gatherer.

- Jednak czasami taka szczepionka nie wystarcza, np. w przypadku wirusa H3N2, który zaatakował w sezonie zimowym 2014-2015, a nawet jeśli, jej przygotowanie wymaga dużych nakładów pracy i finansów. Ponadto tego typu szczepionka nie zabezpiecza przed ewentualną pandemią grypy - dodaje badacz.

W przeszłości pandemie grypy, np. hiszpanka w latach 1918-1919, powodowały śmierć milionów ludzi.

Według Światowej Organizacji Zdrowia współcześnie grypa nadal stanowi realne zagrożenie dla zdrowia - co roku w wyniku epidemii grypy życie traci około pół miliona ludzi.

- Nie musi tak być. W oparciu o naszą wiedzę na temat wirusa grypy i ludzkiego układu odpornościowego przy pomocy technik komputerowych jesteśmy w stanie zaprojektować skład szczepionki, która dawałaby lepszą ochronę - komentuje dr Gatherer.

Obecnie naukowcy planują taką szczepionkę zsyntetyzować w warunkach laboratoryjnych. W tym celu szukają partnerów wśród przedstawicieli przemysłu farmaceutycznego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR