Powstała aplikacja na telefon, która monitoruje objawy parkinsona

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   09 kwietnia 2018 14:51


Powstała aplikacja na telefon, która monitoruje objawy parkinsona Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Eksperymentalna aplikacja na smartfony może monitorować w ciągu dnia zmiany nasilenia objawów u osób z chorobą Parkinsona - informuje pismo "JAMA Neurology".

Choroba Parkinsona ma charakter neurodegeneracyjny. Z powodu uszkodzenia wytwarzających dopaminę komórek nerwowych pojawiają się drżenia, sztywność, spowolnienie ruchów oraz trudności z chodzeniem.

Aplikację o nazwie HopkinsPD na smartfony z Androidem opracowała prof. Suchi Saria i jej zespół z Johns Hopkins University w Baltimore. Pacjenci proszeni są o wykonanie pięciu zadań, dzięki którym można ocenić mowę, stukanie palcem, chód, równowagę i czas reakcji. Uzyskane dane przesyłane są lekarzowi, który może je wykorzystać do oceny nasilenia objawów i dobrania właściwych leków w odpowiedniej dawce.

Jak wyjaśniła prof. Saria, objawy parkinsonizmu są równie zmienne, co na przykład cukrzycy. To wymaga modyfikacji leczenia, tymczasem odpowiednie pomiary mogły być dotychczas wykonywane tylko w warunkach klinicznych.

Aplikacja HopkinsPD spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem ze strony pacjentów - zaciekawiła ich i zachęciła do współpracy. Podczas badań 129 osób wykonało ponad 6000 pomiarów za pomocą smartfona - przed i po pierwszej dziennej dawce dopaminy.

Uczestników badano także w warunkach klinicznych. Uzyskane wyniki wahały się od 0 do 100 (im wyższy wynik, tym poważniejsze objawy) i zmieniały w ciągu dnia średnio o 14 punktów. Wyniki z telefonu zgadzały się z uzyskanymi w klinice.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR