Powstanie Polskiej Sieci Onkologicznej może usprawnić leczenie nowotworów

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   21 czerwca 2017 14:11


Powstanie Polskiej Sieci Onkologicznej może usprawnić leczenie nowotworów Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Utworzenie na terenie całego kraju sieci szpitali onkologicznych może poprawić kompleksowość i skuteczność leczenia chorób nowotworowych – powiedzieli we wtorek (20 czerwca) eksperci na śniadaniu prasowym w Warszawie.

Powstanie Polskiej Sieci Onkologicznej zaproponowało utworzone w maju 2016 r. Ogólnopolskie Zrzeszenie Publicznych Centrów i Instytutów Onkologicznych. Prezes tej organizacji dr Adam Maciejczyk powiedział na spotkaniu z dziennikarzami, że sieć ma służyć poprawie opieki nad pacjentem onkologicznym oraz bardziej racjonalnemu wydawaniu pieniędzy na wykrywanie i leczenie schorzeń onkologicznych.

Sieć Onkologiczna ma funkcjonować niezależnie od proponowanej przez Ministerstwo Zdrowia ogólnopolskiej sieci szpitali. Główną rolę mają w niej pełnić wojewódzkie szpitale onkologiczne (centra onkologiczne), które mają koordynować opiekę onkologiczną w całym regionie, od profilaktyki i badań diagnostycznych poprzez leczenie, po ostatnie ogniwo jakim jest rehabilitacja pacjentów.

- Uważamy, że jedynie utworzenie sieci szpitali onkologicznych może usprawnić organizację i skuteczność leczenia nowotworów oraz wyrównać szanse pacjentów na optymalną opiekę - zapewniał dr Maciejczyk, który jest także dyrektorem Dolnośląskiego Centrum Onkologii we Wrocławiu. Dodał, że takie rozwiązania wprowadzono już w woj. dolnośląskim.

Specjalista podkreślił, że polska onkologia jest obecnie w chaosie organizacyjnym. Szpitale zajmujące się leczeniem chorób onkologicznych są rozproszone i zamiast współpracować - konkurują ze sobą ze szkodą dla jakości leczenia. Jest dużo małych ośrodków, głównie w powiatach, które leczą jedynie wycinkowo. Tymczasem chodzi o to, żeby wszyscy chorzy mieli zapewnioną skoordynowaną opiekę na podobnie, odpowiednio wysokim poziomie.

- Przykładem są zbiegi operacyjne, które w onkologii powinni wykonywać najbardziej doświadczeni chirurdzy, a nie ci, którzy zajmują się nimi jedynie sporadycznie. Tacy doświadczeni specjaliści są wyłącznie w dużych szpitalach, do których trafia wielu chorych z danym typem nowotworu, np. raka piersi lub raka jelita grubego - przekonywał dr Maciejczyk.

- Nie chodzi o budowanie nowych szpitali. W ramach sieci onkologicznej mają działać te, które już istnieją. Zależy nam jedynie na lepszej ich koordynacji i efektywniejszym wykorzystaniu środków, jakie przeznacza się na leczenie schorzeń nowotworowych - pokreślił z kolei prezes Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych oraz Fundacji "Wygrajmy Zdrowie", Szymon Chrostowski.

Obaj eksperci zwrócili uwagę, że brak koordynacji i kompleksowej opieki nad pacjentem jest główną bolączką polskiej onkologii.

- Zmiany organizacyjne w zakresie diagnostyki i leczenia onkologicznego mogą się przyczynić do poprawy przeżywalności chorych - powiedział dr Maciejczyk.

Z przedstawionych na spotkaniu danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-PZH w Warszawie wynika, że polska onkologia traci dystans do innych krajów w zakresie skuteczności leczenia chorób nowotworowych. Pięcioletnie przeżycia uzyskuje się u zaledwie 43 proc. chorych i oprócz Łotwy i Bułgarii są one najniższe w Unii Europejskiej. Średnia w UE jest o 12 punktów procentowych wyższa, a w porównaniu do Szwecji - aż o 21 punktów procentowych.

- Dramatyczna jest sytuacja finansowa placówek onkologicznych w Polsce. Po wprowadzeniu pakietu onkologicznego (tzw. zielonej karty diagnostycznej - PAP) 20 kluczowych ośrodków onkologicznych w 2016 r. zanotowało straty sięgające 446 mln zł - podkreślił dr Maciejczyk.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR