Późna ciąża zwiększa ryzyko udaru po menopauzie

ZDROWIE

Autor: PAP Nauka w Polsce/Rynek Seniora   24 lutego 2016 08:24


Późna ciąża zwiększa ryzyko udaru po menopauzie Fot. Shutterstock

Kobiety, które zachodzą w ciążę w wieku 40 lat lub później, są bardziej zagrożone po menopauzie udarem mózgu (zarówno niedokrwiennym, jak i krwotocznym), zawałem serca oraz zgonem z różnych przyczyn sercowo-naczyniowych - wynika z badań naukowców z University of Minnesota.

Zostały one zaprezentowane podczas Międzynarodowej Konferencji nt. Udaru Mózgu, która w dniach 17-19 lutego odbywa się w Los Angeles - informuje serwis PAP Nauka w Polsce.

- Wiadomo, że kobiety w bardziej zaawansowanym wieku mają większe ryzyko problemów zdrowotnych w okresie ciąży niż kobiety młodsze. Z naszych badań wynika, że konsekwencje ciąży w późniejszym wieku rozciągają się również na kolejne lata - komentuje główny autor pracy, prof. neurologii Adnan I. Qureshi z Unveristy of Minnesota w Delaware (Minnesota, USA).

Jego zdaniem odkrycie to jest szczególnie istotne, ponieważ coraz więcej kobiet odkłada macierzyństwo na wiek późniejszy, nawet dopiero po ukończeniu 40. r.ż.

Naukowcy pod kierunkiem prof. Qureshiego przeanalizowali dane zebrane wśród ponad 72 tys. kobiet w wieku 50-79 lat, których stan zdrowia monitorowano średnio przez 12 lat. Z całej grupy ponad 3,3 tys. kobiet zaszło w ciążę w późniejszym wieku.

Okazało się, że w porównaniu z kobietami, które zaszły w ciążę w wieku młodszym, były one bardziej zagrożone po menopauzie udarem mózgu (zarówno niedokrwiennym, jak i krwotocznym), zawałem serca oraz zgonem z różnych przyczyn sercowo-naczyniowych.

Badacze oszacowali, że ciąża w bardziej zaawansowanym wieku miała związek z istotnie wyższym - o 60 proc. - ryzykiem krwotocznego udaru mózgu po menopauzie. Stanowi on ok. 15 proc. wszystkich udarów mózgu, ale wiąże się z gorszymi rokowaniami niż udar niedokrwienny, w tym wyższym ryzykiem zgonu i niepełnosprawności.

Więcej: www.naukawpolsce.pap.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.