Poznań: miasto zapłaci za usuwanie zaćmy seniorom

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Zdrowia   09 kwietnia 2019 09:29


Poznań: miasto zapłaci za usuwanie zaćmy seniorom Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Od kwietnia seniorzy w Poznaniu mogą korzystać z finansowanego przez miasto zabiegu usunięcia zaćmy. Stolica Wielkopolski przeznaczy w tym roku na ten cel łącznie 140 tys. zł.

Poznański magistrat poinformował o zakupie dodatkowych świadczeń z zakresu okulistyki - planowych zabiegów usunięcia zaćmy w warunkach szpitalnych. Skorzystać z nich mogą mieszkanki i mieszkańcy Poznania od 70. roku życia. Dodatkową usługę zapewnioną po wykonanym zabiegu stanowić będzie specjalistyczna porada kontrolna.

Ze wsparcia skorzystać będzie mogło co najmniej 60 seniorów i seniorek, którzy są już zapisani w kolejce oczekujących na zabieg usunięcia zaćmy w miejskim szpitalu.

- Lista osób potrzebujących operacji zaćmy jest na tyle duża, że dla wielu pacjentów czas oczekiwania wynosi od kilku do kilkunastu miesięcy. Zdecydowaliśmy się wesprzeć naszych seniorów, którzy czekają w kolejce na ten zabieg. Zdrowy wzrok ma ogromne znaczenie dla aktywności osób starszych, a my chcemy, aby nasi seniorzy jak najdłużej mogli być samodzielni i aktywni - powiedział wiceprezydent Poznania Jędrzej Solarski.

To nie pierwszy raz, kiedy miasto kupuje dodatkowe świadczenia dla swoich mieszkańców. W 2018 r. zabiegi usunięcia zaćmy wykonano u 90 seniorów z kolejki oczekujących na zabieg w miejskim szpitalu im. J. Strusia.

Finansowanie zabiegów usunięcia zaćmy jest częścią polityki Poznania w zakresie działań profilaktycznych i zdrowotnych.

Z szacunkowych danych wynika, że w Polsce na zaćmę choruje około 1 mln osób. To schorzenie jest najczęstszą przyczyną utraty wzroku u osób powyżej 65. roku życia. Eksperci podkreślają, że na operację nie powinno czekać się zbyt długo, ponieważ im szybciej zaćma zostanie zoperowana, tym mniejsze jest ryzyko związane z zabiegiem.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR