
Od kwietnia seniorzy w Poznaniu mogą korzystać z finansowanego przez miasto zabiegu usunięcia zaćmy. Stolica Wielkopolski przeznaczy w tym roku na ten cel łącznie 140 tys. zł.
Poznański magistrat poinformował o zakupie dodatkowych świadczeń z zakresu okulistyki - planowych zabiegów usunięcia zaćmy w warunkach szpitalnych. Skorzystać z nich mogą mieszkanki i mieszkańcy Poznania od 70. roku życia. Dodatkową usługę zapewnioną po wykonanym zabiegu stanowić będzie specjalistyczna porada kontrolna.
Ze wsparcia skorzystać będzie mogło co najmniej 60 seniorów i seniorek, którzy są już zapisani w kolejce oczekujących na zabieg usunięcia zaćmy w miejskim szpitalu.
- Lista osób potrzebujących operacji zaćmy jest na tyle duża, że dla wielu pacjentów czas oczekiwania wynosi od kilku do kilkunastu miesięcy. Zdecydowaliśmy się wesprzeć naszych seniorów, którzy czekają w kolejce na ten zabieg. Zdrowy wzrok ma ogromne znaczenie dla aktywności osób starszych, a my chcemy, aby nasi seniorzy jak najdłużej mogli być samodzielni i aktywni - powiedział wiceprezydent Poznania Jędrzej Solarski.
To nie pierwszy raz, kiedy miasto kupuje dodatkowe świadczenia dla swoich mieszkańców. W 2018 r. zabiegi usunięcia zaćmy wykonano u 90 seniorów z kolejki oczekujących na zabieg w miejskim szpitalu im. J. Strusia.
Finansowanie zabiegów usunięcia zaćmy jest częścią polityki Poznania w zakresie działań profilaktycznych i zdrowotnych.
Z szacunkowych danych wynika, że w Polsce na zaćmę choruje około 1 mln osób. To schorzenie jest najczęstszą przyczyną utraty wzroku u osób powyżej 65. roku życia. Eksperci podkreślają, że na operację nie powinno czekać się zbyt długo, ponieważ im szybciej zaćma zostanie zoperowana, tym mniejsze jest ryzyko związane z zabiegiem.
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych