Poznań: szpital kusi pielęgniarki nowoczesnym hotelem

ZDROWIE

Autor: Głos Wielkopolski, RZ/Rynek Seniora   19 kwietnia 2016 09:32


Poznań: szpital kusi pielęgniarki nowoczesnym hotelem Niemal wszyscy dyrektorzy placówek medycznych w Wielkopolsce narzekają na brak pielęgniarek. Fot. Fotolia

Jacek Łukomski, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Poznaniu, ma nadzieję, że nowoczesny hotel dla pracowników wybudowany obok placówki, zachęci m.in. pielęgniarki do podejmowania pracy w szpitalu.

Miałby on powstać jeszcze w tym roku, z 60 pokojami jednoosobowymi i 20 "dwójkami".

Wynika to z faktu, że niemal wszyscy dyrektorzy placówek medycznych w Wielkopolsce narzekają na brak pielęgniarek. Brakuje ich w szpitalnych oddziałach, w przychodniach, domach pomocy społecznej, a nawet w prywatnych klinikach.

Do niedawna hotelem dla pielęgniarek dysponował Szpital Miejski im. Strusia w Poznaniu. Jak przyznaje Stanisław Rusek, rzecznik szpitala, oferta z mieszkaniem była z pewnością istotna przy szukaniu personelu.

Same pielęgniarki sceptycznie podchodzą do pomysłu zamieszkania w hotelu. Jak przekonuje Zofia Małas, prezes Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych należy podjąć systemowe działania, aby zatrzymać w kraju wcale niemałą liczbę absolwentów wydziałów pielęgniarstwa, którzy z powodów finansowych podejmują pracę za granicą, czasem w innych profesjach.

Zdaniem prezes Małas podstawowymi problemami dla środowiska pielęgniarskiego, które należy rozwiązać jest uregulowanie obsad w szpitalach oraz wynagrodzeń pielęgniarek, określenie kompetencji zawodowych po ukończeniu poszczególnych rodzajów, dziedzin i zakresów kształcenia podyplomowego z jednoznacznym wskazaniem uprawnień do realizacji poszczególnych świadczeń zdrowotnych, menedżerskich lub naukowych w aktach prawnych.

- Pierwszym krokiem, o który zabiegamy byłyby rezydentury, na początek w tych dziedzinach, w których niedobór pielęgniarek jest największy - stwierdziła w rozmowie z Rynkiem Zdrowia prezes NIPiP.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.