Poznań: wykonano nowatorskie zabiegi w terapii arytmii serca

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   13 października 2017 08:08


Poznań: wykonano nowatorskie zabiegi w terapii arytmii serca Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Nowatorskie zabiegi żylnej ablacji alkoholowej z powodu uporczywej i trudnej w lokacji komorowej arytmii serca przeprowadzono w poznańskim Szpitalu Klinicznym. Zabiegi wykonał amerykański ekspert w dziedzinie elektrofizjologii serca prof. Miguel Valderrabano z zespołem poznańskich specjalistów.

Zabiegi u czworga pacjentów zostały przeprowadzone we wtorek i środę (100 i 11 października br.) w Pracowni Elektrofizjologii Serca I Kliniki Kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu w Szpitalu Klinicznym Przemienienia Pańskiego. Prof. Valderrabano towarzyszył zespół kardiologów-elektrofizjologów z poznańskiej kliniki.

Prof. Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu dr hab. med. Krzysztof Błaszyk wskazał, że zabiegi ablacji alkoholowej arytmii komorowej są "nowatorską alternatywą terapeutyczną dla wyselekcjonowanej grupy pacjentów z uporczywą arytmią komorową pod postacią dodatkowych pobudzeń komorowych, oporną na dotychczasowe leczenie".

Dodał, że zastosowanie tej metody może pomóc w zapobieganiu u tych pacjentów kardiomiopatii arytmicznej doprowadzającej do niewydolności serca.

- Zastosowany dostęp żylny może być też bezpieczniejszy od dostępu przeztętniczego, stosowanego uprzednio np. w leczeniu kardiomiopatii przerostowej - zaznaczył Błaszyk.

Specjalista tłumaczył, że "zabiegi przeztętniczej ablacji alkoholowej są uznaną i stosowaną od lat - w tym także w Polsce - metodą leczenia chorych z kardiomiopatią przerostową".

- W przypadku zabiegów wykonanych w I Klinice Kardiologii UM w Poznaniu nowatorstwo polega na tym, że zabiegi żylnej ablacji alkoholowej przeprowadzono u trojga pacjentów: dwóch kobiet i jednego mężczyzny z powodu uporczywej komorowej arytmii serca oraz trudnej lokalizacji tej arytmii w sercu - dodał.

Jak opisał, "po wykonaniu oceny miejsca powstawania komorowej arytmii (tzw. ogniska arytmii) metodą mapowania elektrofizjologicznego oraz wykonaniu tzw. wenografii zatoki wieńcowej poszukiwaliśmy w obszarze lewej komory serca żylnego odgałęzienia, które zlokalizowane jest jak najbliżej ogniska arytmii. Następnie wprowadzaliśmy do tego żylnego naczynia serca od dwóch do czterech mililitrów 95-98-procentowego alkoholu etylowego, wywołując powstanie odczynu łącznotkankowego (docelowo - proces włóknienia), który współuczestniczy w usuwaniu ogniska arytmii - stąd termin: ablacja alkoholowa".

Poinformował, że w ramach zabiegów w Poznaniu żylną ablację alkoholową przeprowadzono także u pacjenta z migotaniem przedsionków. W tym przypadku zabieg żylnej ablacji alkoholowej wykonano "w celu uzupełnienia wcześniej wykonanego zabiegu izolacji żył płucnych".

- W ramach przeprowadzonych w Poznaniu zabiegów metodę żylnej alkoholowej ablacji zastosowano w sumie w dwóch różnych rodzajach arytmii u czworga pacjentów - podsumował Błaszyk.

Prof. Miguel Valderrabano jest szefem Pracowni Elektrofizjologii Serca w Methodist DeBakey Heart & Vascular Center w Houston (USA) oraz uznanym ekspertem w zakresie tej innowacyjnej metody leczenia arytmii komorowej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR