
Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego przeanalizowali dane ponad 20 tys. kobiet, by dowiedzieć się, jak wiek, w którym kobieta rodzi pierwsze dziecko, wpływa na długość życia.
W badaniu uwzględniono dane ponad 20 tys. kobiet mieszkających w Stanach Zjednoczonych. Wyniki zostały opublikowane na łamach ''American Journal of Public Health''.
Jak informuje dziennik.pl, lekarze uważają, że wraz z wiekiem kobiety spada jej płodność, rośnie ryzyko wad wrodzonych u dziecka i komplikacji okołoporodowych. Teraz naukowcy udowadniają, że kobiety, które rodzą pierwsze dziecko po 25. r.ż., żyją dłużej. Szansa, że dożyją do 90. urodzin, wynosi u nich 11 proc. w porównaniu do kobiet, które zostały po raz pierwszy mamami przed 25. rokiem życia.
Jedna z hipotez naukowych zakłada, że skoro kobieta bez problemu zaszła w ciążę w nieco późniejszym wieku, jest zdrowsza, więc łatwiej będzie jej dożyć starości. Natomiast kobieta, która decyduje się na późne macierzyństwo, jest w lepszej sytuacji materialnej, co poprawia jakość jej życia.
Więcej: www.zdrowie.dziennik.pl
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych