
Wzrosła liczba stwierdzonych naruszeń praw chorych. Dotyczą one przede wszystkim kontaktu z lekarzami specjalistami i liczby pielęgniarek - donosi „Dziennik Gazeta Prawna”.
W 2015 r. Rzecznik Praw Pacjenta skierował 404 wystąpienia, w ramach których stwierdził naruszenie 538 praw pacjenta.
Palącym problemem jest niewystarczająca liczba pielęgniarek i lekarzy specjalistów. Największe braki występują m.in. w następujących specjalnościach: chirurgia ogólna, diabetologia, genetyka kliniczna, medycyna rodzinna, alergologia oraz geriatria.
Wskaźnik zatrudnionych pielęgniarek na tysiąc mieszkańców w bezpośredniej opiece nad pacjentem dla Polski w roku 2013 r. wyniósł 5,4. Wśród 16 wybranych krajów wskaźnik ten sytuuje Polskę na ostatnim miejscu i wskazuje na ograniczony w znacznym stopniu dostęp do świadczeń pielęgniarskich (w Szwajcarii przedmiotowy wskaźnik wynosi 16, w Danii 15,4, Norwegii 14,4, a w Niemczech 11,3).
Dodatkowo średnia wieku lekarzy i pielęgniarek systematycznie wzrasta.
Na szczególną uwagę rzecznika zwróciła sytuacja niedofinansowania opieki psychiatrycznej i stan sanitarny szpitali psychiatrycznych.
Do pozostałych problemów, na które zwrócił uwagę Rzecznik należą m.in. niedofinansowanie opieki medycznej, brak standardów w leczeniu onkologicznym, ograniczenia w dostępie do opieki psychologicznej dla kobiet po poronieniach i ograniczenia w dostępie do żywienia dojelitowego.
Więcej: www.gazetaprawna.pl
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych