Prawie miliard złotych na 14 programów zdrowotnych MZ. Co dla seniorów?

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   07 stycznia 2016 09:27


Prawie miliard złotych na 14 programów zdrowotnych MZ. Co dla seniorów? W 2016 r. przewidziano prawie miliard złotych na programy zdrowotne Ministerstwa Zdrowia. Fot. Fotolia

W 2016 r. zaplanowano realizację 14 programów zdrowotnych, które mają na celu poprawę stanu zdrowia Polaków i związanej z nim jakości życia. Na ich realizację w projekcie tegorocznego budżetu przewidziano ponad 965 mln zł.

Jak podano w informacji Ministerstwa Zdrowia na temat projektu ustawy budżetowej na 2016 r., w roku bieżącym realizowane będą programy, których wdrażanie umożliwi m.in. rozwój infrastruktury niezbędnej w leczeniu nowotworów; zakup produktów leczniczych m.in. dla osób żyjących z wirusem HIV i chorych na hemofili.

Dzięki programom modernizowane mają być ośrodki transplantologiczne, banki tkanek i komórek oraz specjalistyczne laboratoria diagnostyczne wykorzystywane w transplantologii.

Wśród planowanych na ten rok przedsięwzięć jest program "Zapewnienie samowystarczalności Rzeczypospolitej Polskiej w zakresie krwi, jej składników i produktów krwiopochodnych na lata 2015-2020". Ma on, jak napisano, charakter strategiczny i długofalowy. Wśród oczekiwanych efektów jest m.in. pozyskanie nowych dawców i utrzymanie dotychczasowych oraz poprawa jakości krwi stosowanej w lecznictwie.

"Narodowy Program wyrównywania dostępności do profilaktyki i leczenia chorób układu sercowo-naczyniowego POLKARD na lata 2013-2016" ma dotyczyć m.in. doposażania i wymiany wyeksploatowanego sprzętu medycznego w jednostkach zajmujących się diagnostyką i leczeniem tych chorób.

Z kolei "Program psychiatrycznej opieki zdrowotnej - program zapobiegania depresji w Polsce na lata 2015-2019" ma obejmować m.in. edukację na temat depresji i profilaktykę w grupach o podwyższonym ryzyku.

"Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych na lata 2016-2020" będzie kontynuacją edycji 2006-2015. W jego ramach obok działań profilaktycznych i edukacji onkologicznej planowane jest także m.in. zwiększenie dostępności do metod wczesnego rozpoznawania nowotworów.

Inny z programów, "Narodowy program ochrony antybiotyków na lata 2016-2020" ma obejmować m.in. monitorowanie lekooporności i zużycia leków przeciwbakteryjnych oraz edukację w zakresie ich racjonalnego stosowania.

Program "Leczenie antyretrowirusowe osób żyjących z wirusem HIV w Polsce na lata 2012-2016" ma na celu ograniczenie skutków epidemii HIV/AIDS poprzez zapewnienie leczenia wraz z monitorowaniem jego skuteczności.

"Narodowy program leczenia chorych na hemofilię i pokrewne skazy krwotoczne na lata 2012-2018" zakłada m.in. poprawę jakości życia tej grupy pacjentów.

Zaś "Narodowy program rozwoju medycyny transplantacyjnej w latach 2011-2020" ma m.in. doprowadzić do wzrostu liczny przeszczepień narządów od zmarłych dawców i zwiększyć liczbę potencjalnych niespokrewnionych dawców szpiku.

Ruszyć ma "Program monitorowania stanu zdrowia jamy ustanej populacji polskiej w latach 2016-2020", którego celem będzie zebranie danych epidemiologicznych i socjomedycznych m.in. w zakresie zróżnicowania potrzeb profilaktyczno-leczniczych w monitorowanym obszarze.

Kolejny z planowanych na 2016 r. programów zdrowotnych to "Krajowy program zmniejszania umieralności z powodu przewlekłych chorób płuc poprzez tworzenie Sal Nieinwazyjnej Wentylacji Mechanicznej na lata 2016-2018".

Przewidywany jest także "program Wsparcia Ambulatoryjnego Leczenia Zespołu Stopy Cukrzycowej", który ma zredukować amputacje, inwalidztwo i przedwczesne zgony pacjentów z tym zespołem m.in. poprzez doposażenie gabinetów i kampanie edukacyjne.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.