Prezes PUO: do 50 proc. nowotworów można uniknąć zmieniając tryb życiaExpress Bydgoski/Rynek Seniora - 07 marca 2017 09:50


Na raka szyjki macicy umiera rocznie w Polsce 1500 kobiet. Powodem jest zaawansowany stan w momencie postawienia diagnozy, a także nieprzestrzeganie zasad zdrowego stylu życia - wyjaśnia w rozmowie z Expressem Bydgoskim, dr Janusz Meder, prezes Polskiej Unii Onkologii.

Ekspert podkreśla, że do Polski przyjeżdżają lekarze ze Skandynawii, żeby obejrzeć zaawansowany stan tego raka. U nich takich przypadków nie ma zbyt wiele: jeden, dwa w roku.

W ocenie dr Medera dużą rolę odegrały tam badania przesiewowe. Tyle że te prowadzone są w tych krajach od kilkudziesięciu lat. Tymczasem w Polsce na mammografię zgłasza się niecałe 50-55 proc. kobiet zapraszanych na badania, na cytologię tylko 40-50 proc. Ten fakt dziwi eksperta, który wyjaśnia, że chodzi przecież o badania proste, bezbolesne i bezpłatne.

Jak się okazuje, żeby badanie przesiewowe było skutecznie i uzasadnione ekonomicznie, czyli wykrywające chorobę na wstępnym etapie, musi się na nie zgłosić przynajmniej 70 proc. ze wskazanej grupy docelowej.

Śmiertelne zagrożenie płynie też z niezdrowego stylu życia ludzi i złych przyzwyczajeń, jak np. z palenia... W jego ocenie wszystko sprowadza się do tego, by wybrać dietę śródziemnomorską. Mięso, szczególnie czerwone, powinno być spożywane najwyżej dwa, trzy razy w tygodniu. Trzeba też ograniczyć używanie cukru, soli i nie dopuścić do otyłości. Konieczny jest codzienny ruch. Od 30 do 45 minut dziennie żwawego marszu powinno stać się bezwzględnym nawykiem.

Więcej: www.expressbydgoski.pl