Prezes PUO: do 50 proc. nowotworów można uniknąć zmieniając tryb życia

ZDROWIE

Autor: Express Bydgoski/Rynek Seniora   07 marca 2017 09:50


Prezes PUO: do 50 proc. nowotworów można uniknąć zmieniając tryb życia Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Na raka szyjki macicy umiera rocznie w Polsce 1500 kobiet. Powodem jest zaawansowany stan w momencie postawienia diagnozy, a także nieprzestrzeganie zasad zdrowego stylu życia - wyjaśnia w rozmowie z Expressem Bydgoskim, dr Janusz Meder, prezes Polskiej Unii Onkologii.

Ekspert podkreśla, że do Polski przyjeżdżają lekarze ze Skandynawii, żeby obejrzeć zaawansowany stan tego raka. U nich takich przypadków nie ma zbyt wiele: jeden, dwa w roku.

W ocenie dr Medera dużą rolę odegrały tam badania przesiewowe. Tyle że te prowadzone są w tych krajach od kilkudziesięciu lat. Tymczasem w Polsce na mammografię zgłasza się niecałe 50-55 proc. kobiet zapraszanych na badania, na cytologię tylko 40-50 proc. Ten fakt dziwi eksperta, który wyjaśnia, że chodzi przecież o badania proste, bezbolesne i bezpłatne.

Jak się okazuje, żeby badanie przesiewowe było skutecznie i uzasadnione ekonomicznie, czyli wykrywające chorobę na wstępnym etapie, musi się na nie zgłosić przynajmniej 70 proc. ze wskazanej grupy docelowej.

Śmiertelne zagrożenie płynie też z niezdrowego stylu życia ludzi i złych przyzwyczajeń, jak np. z palenia... W jego ocenie wszystko sprowadza się do tego, by wybrać dietę śródziemnomorską. Mięso, szczególnie czerwone, powinno być spożywane najwyżej dwa, trzy razy w tygodniu. Trzeba też ograniczyć używanie cukru, soli i nie dopuścić do otyłości. Konieczny jest codzienny ruch. Od 30 do 45 minut dziennie żwawego marszu powinno stać się bezwzględnym nawykiem.

Więcej: www.expressbydgoski.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR