Probiotyki mogą pomóc zapobiegać osteoporozie po menopauzie

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   29 kwietnia 2016 09:19


Probiotyki mogą pomóc zapobiegać osteoporozie po menopauzie Usunięcie jajników wywołuje u myszy zmiany hormonalne przypominające te, które zachodzą u kobiet w okresie menopauzy. Fot. materiały prasowe

Probiotyki podawane samicom myszy po usunięciu jajników zapobiegają utracie gęstości kości - wykazały badania, o których informuje "Journal of Clinical Investigation".

Usunięcie jajników wywołuje u myszy zmiany hormonalne przypominające te, które zachodzą u kobiet w okresie menopauzy. Obniżenie poziomu estrogenu zwiększa przepuszczalność jelitową, co umożliwia produktom bakterii aktywowanie komórek układu odpornościowego w jelitach. Komórki te wysyłają z kolei sygnały stymulujące postępujące ubytki masy kostnej.

Jak ustalili naukowcy z Emory University i Georgia State University w USA, probiotyki działają na jelita uszczelniająco oraz hamują wysyłanie przez komórki sygnałów, dających początek zmianom w strukturze kostnej.

Samicom gryzoni dwa razy w tygodniu podawano szczep bakterii Lactobacillus rhamnosus GG, znajdujący się m.in. w niektórych jogurtach.

Miesiąc po usunięciu jajników u myszy z grupy kontrolnej, którym nie podawano probiotyków, zaobserwowano utratę około połowy gęstości kości, podczas gdy u gryzoni, którym aplikowano probiotyki, gęstość kości nie uległa pogorszeniu. W przypadku myszy, którym nie usunięto jajników podanie probiotyku spowodowało z kolei zwiększenie gęstości kości.

Badaniom poddano także myszy, które wychowywały się w środowisku sterylnym. U gryzoni tych menopauzę wywoływano nie poprzez usunięcie jajników, a przez podanie leuprolidu, analogu hormonu uwalniającego gonadotropinę, który redukuje uwalnianie hormonów przez jajniki. W tej grupie myszy nie zaobserwowano zmniejszenia gęstości kości.- Wskazuje to, że obecność pewnych bakterii jelitowych jest niezbędna, by spadek poziomu estrogenu wpłynął na zmniejszenie gęstości kości - zauważa jeden z autorów badań dr Rheinallt Jones.

Podczas kolejnych badań naukowcy zamierzają skoncentrować się na zmianach w obrębie mikrobiomu jelitowego, związanych z menopauzalnym spadkiem estrogenu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.