Problemy z zapamiętywaniem twarzy? To może być początek demencji

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   27 listopada 2017 09:49


Problemy z zapamiętywaniem twarzy? To może być początek demencji Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

U starszych osób z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi obserwuje się spadek zdolności do zapamiętywania twarzy związany ze zmianami w obrębie postrzegania wzrokowego - informuje magazyn „Scientific Reports”.

Chociaż osoby z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi (MCI) cechują się niewielkim upośledzeniem pamięci lub innych funkcji odpowiedzialnych za odbieranie i przetwarzanie informacji z otoczenia, na co dzień nie doświadczają pogorszenia jakości życia. To sprawia, że zazwyczaj nie zauważają deficytów, które mogą świadczyć o początkach choroby Alzheimera lub innej postaci otępienia.

Według naukowców z Uniwersytetu Kumamoto (Japonia) w diagnozowaniu wczesnych stadiów chorób neurodegeneracyjnych może pomóc test rozpoznawania twarzy. Podczas eksperymentów opartych na porównywaniu funkcjonowania osób z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi i zdrowych seniorów specjaliści wykazali, że osoby z MCI mają trudności z zapamiętywaniem tego obszaru ludzkiego ciała.

Badacze prezentowali uczestnikom zdjęcia przedstawiające twarze lub domy. Następnie, po krótkim odstępie czasu, prosili badanych, by wskazali widziany wcześniej bodziec wśród innych twarzy lub budynków. Gdy ochotnicy wykonywali zadanie, specjaliści śledzili ruchy ich oczu.

Wyniki badania pokazały, że osoby z MCI gorzej radziły sobie z rozpoznawaniem twarzy. Trudności te wiązały się ze zmianą wzoru postrzegania wzrokowego w trakcie procesu zapamiętywania. Podczas prezentacji zdjęć twarzy osoby z MCI spędzały mniej czasu na patrzeniu na oczy, a więcej na patrzeniu na usta. Odwrotnie postępowały osoby bez zaburzeń poznawczych.

- Patrzenie na oczy jest ważną częścią procesu zapamiętywania całej twarzy. Problemy pacjentów z MCI z przetwarzaniem informacji dotyczących twarzy są prawdopodobnie efektem pogorszenia funkcji mózgu. Być może zmiana wzorca postrzegania stanowi dla nich mechanizm kompensacyjny. Mamy nadzieję, że światło na to rzucą dalsze badania - mówi Kaoru Sekiyama, współautorka badania.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR