"Próchnica niszczy całe nasze ciało". Osoby starsze w grupie podwyższonego ryzyka

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   04 maja 2017 10:30


"Próchnica niszczy całe nasze ciało". Osoby starsze w grupie podwyższonego ryzyka Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Choć o zęby powinno się dbać w każdym wieku, po 40-stce bardziej należy zwrócić uwagę na ich higienę, bowiem wraz z wiekiem wzrasta predyspozycja do wystąpienia wielu schorzeń. - Lepiej zapobiegać, aniżeli leczyć - mówi lek. stom. Monika Stachowicz.

Jak przyznaje w rozmowie z PAP Life lek. stom. Monika Stachowicz, o zęby zawsze powinniśmy dbać w takim samym stopniu, jednak wraz z upływem lat wzrasta predyspozycja do wielu schorzeń. - Po 40, 50 i 60 roku życia wzrasta ryzyko wystąpienia nadciśnienia, chorób układu krążenia, cukrzycy, zwyrodnień stawów, nowotworów czy choroby Alzheimera. Mniej mówi się o profilaktyce i leczeniu chorób zębów w tym wieku, a powinno się uświadamiać pacjentów - przekonuje dentystka.

Stachowicz podaje przykład, że nawet objęty próchnicą ząb stanowi ognisko zapalne w organizmie, które - jeśli nie jest leczone - rozrasta się i ma wpływ na zdrowie innych narządów, np. serca, nerek, nerwu wzrokowego, płuc czy żołądka.

- Nieleczona, zaawansowana próchnica może doprowadzić nie tylko do utraty zęba, ale i do bardzo groźnych powikłań ogólnych m.in. zawału serca, udaru mózgu, nowotworów, sepsy, a nawet zgonu. Próchnica niszczy całe nasze ciało, a osoby starsze, szczególnie w podeszłym wieku, osłabione np. po operacjach, z niższą odpornością oraz z już istniejącymi chorobami ogólnoustrojowymi, są w grupie podwyższonego ryzyka - przestrzega dentystka.

Wiele badań - jak zauważa stomatolog - wskazuje również na związek próchnicy i paradontozy z cukrzycą, nowotworami np. rakiem trzustki, chorobą Alzheimera, chorobami wrzodowymi, zapaleniem płuc, kłębuszkowym zapaleniem nerek czy osteoporozą. Cukrzyca sprzyja też problemom z dziąsłami.

- Co więcej, zdarza się nawet, że pacjenci po 30-stce poprzez związaną z paradontozą utratę zębów, muszą nosić protezy dentystyczne. Z drugiej strony, gdy występuje paradontoza, trudniej zapanować nad cukrzycą. Są to również schorzenia, które często występują u ludzi dojrzałych, więc aby zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia, podchodźmy do zdrowia holistycznie - skupmy się na całym organizmie, w tym również na zdrowiu zębów - radzi Stachowicz.

Kolejnym argumentem, który przemawia ze tym, że w dojrzałym wieku powinniśmy bardziej zadbać jest fakt, że wraz z upływem lat ślinianki produkują coraz mniej śliny, w związku, z czym wzrasta suchość w jamie ustnej. - Ślina pełni bardzo ważną rolę, ponieważ wspomaga remineralizację zębów oraz chroni je przed wpływem drobnoustrojów, a co za tym idzie zmniejsza ryzyko próchnicy, chorób dziąseł, owrzodzeń jamy ustnej i nieświeżego oddechu - wyjaśnia stomatolog.

Dodaje, że nadmierna suchość to często efekt nie tylko metryki, ale i skutek uboczny zażywania leków, po które w wieku dojrzałym sięga się coraz częściej.

- Stosowane lekarstwa m.in. w terapii nadciśnienia, przeciwbólowe, antydepresyjne, przeciwalergiczne, mogą narażać nasze zęby i dziąsła na wiele dolegliwości, np. wyższe ryzyko próchnicy, spowodować lekopochodny przerost dziąseł, paradontozę, zaburzenia zmysłu smaku, zakażenia grzybicze jamy ustnej czy przebarwienia - wylicza Stachowicz.

- Szczególnie paradontoza, czyli najpoważniejsza choroba dziąseł ma tendencję do występowania u ludzi dojrzałych. Starszy wiek powoduje, bowiem częstsze cofanie się dziąseł i intensywniejsze odkładanie kamienia nazębnego, co jest bezpośrednią przyczyną dolegliwości. Często bagatelizujemy objawy, np. stany zapalne, krwawienie dziąseł i do gabinetu docieramy zbyt późno - zauważa.

Stomatolog podaje, że ze wszystkich pacjentów badanych w jednej z warszawskich klinik stomatologicznych, w której pracuje, aż 80 proc. wymaga leczenia periodontologicznego.

- Skutkiem nieleczonej paradontozy może być nawet utrata zębów oraz kości. Z kolei, gdy dochodzi do ubytku kości, a jej nie odbudujemy, żuchwa się zmniejsza i zgryz traci funkcjonalność. Może dojść do problemów z przeżuwaniem, trawieniem, wad wymowy, a nawet zmiany rysów twarzy. Powstają bruzdy i zmarszczki, twarz wygląda starzej. Skala problemów pokazuje, że lepiej zapobiegać, aniżeli leczyć - kwituje Stachowicz.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR