Prof. Bień: opieka geriatryczna zwiększa szanse na samodzielność
Autor: MK/Rynek Seniora   18 czerwca 2015 12:43

Objęcie pacjenta opieką geriatryczną zmniejsza ryzyko śmierci o 22 proc., a o ponad 40 proc. zwiększa szansę na jego dalsze zamieszkiwanie we własnym domu, a więc na samodzielność - powiedziała podczas I Forum Rynku Seniora (Warszawa, 18 czerwca) prof. Barbara Bień, kierownik Kliniki Geriatrii Uniwersytetu w Białymstoku.

Prof. Bień mówiła o aktualnej sytuacji geriatrii w Polsce, wskazała też, jakie wyzwania stoją przed systemem ochrony zdrowia w związku ze starzeniem się społeczeństwa.

- Za kilka lat w Polsce będzie więcej seniorów niż wynosi średnia unijna. Obecnie prowadzone badania pokazują jednak, że problem występowania np. otępień będzie niższy, wynika to m.in. z większej świadomości pacjentów - zaznaczyła.

Profesor przedstawiła także aktualne dane dotyczące przyczyn zgonów. Nadal na pierwszym miejscu są choroby związane z układem krążenia. Na trzecią pozycję wysunęły się udary i upadki. W pierwszej dziesiątce przyczyn widnieje także choroba Alzheimera.

Przedstawiając dane statystyczne dotyczące pacjentów w kierowanej przez nią Klinice, prof. Bień zwróciła uwagę na osoby, u których diagnozuje się zespoły jatrogenne, czyli schorzenia związane z wcześniejszym niewłaściwym leczeniem. - Co piąty pacjent trafia do nas właśnie z tego powodu - poinformowała.

Według przedstawionych przez nią danych, zebranych w Klinice, średnia wieku pacjentów to 82 lata.  - U każdego z nich diagnozujemy średnio 5,4 problemów medycznych - powiedziała prof. Bień.

Profesor zwróciła także uwagę na strukturę wydatków dotyczących osób starszych. Podkreśliła, że w krajach, w których system opieki nad osobami starszymi jest wysoko oceniany, więcej środków przeznacza się na wydatki socjalne niż medyczne.

W Polsce jest odwrotnie. Tymczasem to właśnie większe wydatki w tej dziedzinie pozwalają na zmniejszenie ryzyka niezaspokojenia potrzeb w zakresie wydatków medycznych.

Jeśli chodzi o finansowanie geriatrii, profesor pokreśliła, że w tej dziedzinie dokonał się ostatnio postęp, ale zbyt mały w stosunku do potrzeb. Tylko 1 proc. ogółu wydatków na leczenie osób starszych jest przeznaczana na geriatrię.  

I Forum Rynku Seniora zostało zorganizowane przez wydawcę i redakcje portali rynekseniora.pl, rynekzdrowia.pl oraz miesięcznika Rynek Zdrowia. Około 300 osób uczestniczy w czterech sesjach tematycznych poświęconym wyzwaniom związanym ze starzejącym się społeczeństwem. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR