
ZDROWIE
Objęcie pacjenta opieką geriatryczną zmniejsza ryzyko śmierci o 22 proc., a o ponad 40 proc. zwiększa szansę na jego dalsze zamieszkiwanie we własnym domu, a więc na samodzielność - powiedziała podczas I Forum Rynku Seniora (Warszawa, 18 czerwca) prof. Barbara Bień, kierownik Kliniki Geriatrii Uniwersytetu w Białymstoku.
Prof. Bień mówiła o aktualnej sytuacji geriatrii w Polsce, wskazała też, jakie wyzwania stoją przed systemem ochrony zdrowia w związku ze starzeniem się społeczeństwa.
- Za kilka lat w Polsce będzie więcej seniorów niż wynosi średnia unijna. Obecnie prowadzone badania pokazują jednak, że problem występowania np. otępień będzie niższy, wynika to m.in. z większej świadomości pacjentów - zaznaczyła.
Profesor przedstawiła także aktualne dane dotyczące przyczyn zgonów. Nadal na pierwszym miejscu są choroby związane z układem krążenia. Na trzecią pozycję wysunęły się udary i upadki. W pierwszej dziesiątce przyczyn widnieje także choroba Alzheimera.
Przedstawiając dane statystyczne dotyczące pacjentów w kierowanej przez nią Klinice, prof. Bień zwróciła uwagę na osoby, u których diagnozuje się zespoły jatrogenne, czyli schorzenia związane z wcześniejszym niewłaściwym leczeniem. - Co piąty pacjent trafia do nas właśnie z tego powodu - poinformowała.
Według przedstawionych przez nią danych, zebranych w Klinice, średnia wieku pacjentów to 82 lata. - U każdego z nich diagnozujemy średnio 5,4 problemów medycznych - powiedziała prof. Bień.
Profesor zwróciła także uwagę na strukturę wydatków dotyczących osób starszych. Podkreśliła, że w krajach, w których system opieki nad osobami starszymi jest wysoko oceniany, więcej środków przeznacza się na wydatki socjalne niż medyczne.
W Polsce jest odwrotnie. Tymczasem to właśnie większe wydatki w tej dziedzinie pozwalają na zmniejszenie ryzyka niezaspokojenia potrzeb w zakresie wydatków medycznych.
Jeśli chodzi o finansowanie geriatrii, profesor pokreśliła, że w tej dziedzinie dokonał się ostatnio postęp, ale zbyt mały w stosunku do potrzeb. Tylko 1 proc. ogółu wydatków na leczenie osób starszych jest przeznaczana na geriatrię.
I Forum Rynku Seniora zostało zorganizowane przez wydawcę i redakcje portali rynekseniora.pl, rynekzdrowia.pl oraz miesięcznika Rynek Zdrowia. Około 300 osób uczestniczy w czterech sesjach tematycznych poświęconym wyzwaniom związanym ze starzejącym się społeczeństwem.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych