Prof. Czupryniak: dentysta może pomóc wykryć cukrzycę
Autor: PAP/Rynek Seniora   03 października 2016 11:20

Choroby zębów i jamy ustnej są częstsze u osób z cukrzycą, dlatego stomatolodzy mogą dopomóc w wykrywaniu tego schorzenia u pacjentów, którzy nie mają świadomości swojej choroby - podkreślił prof. Leszek Czupryniak.

Prof. Czupryniak z Kliniki Chorób Wewnętrznych i Diabetologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego jest ambasadorem kampanii Koalicja Stomatologiczno-Diabetologiczna prowadzonej pod patronatem Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego (PTD). Jej założeniem jest przebadanie do końca br. pod kątem wykrywania cukrzycy 50 tys. pacjentów gabinetów dentystycznych.

Ile powinniśmy mieć zębów po 60 r.ż.?
- W ośmiu ośrodkach w Polsce przeprowadziliśmy kilka lat temu akcję, w ramach której przebadaliśmy stomatologicznie 2,5 tys. osób z cukrzycą. Okazało się, że diabetycy mają znacznie mniej zębów niż odpowiednio dobrana grupa kontrolna pacjentów bez tej choroby. Osoby w wieku 60-70 lat powinny mieć co najmniej dziesięć własnych zębów - bardzo mało naszych chorych spełniało to kryterium - powiedział prof. Czupryniak.

Zbadano, że zmiany chorobowe w jamie ustnej - m.in. próchnica czy stany zapalne dziąseł - u pacjentów z cukrzycą występują częściej i postępują szybciej. Trudniejsze są także procesy gojenia - zwiększa się skłonność do zakażeń i zmian ropnych. Ze współpracy stomatologów z dentystami zrodził się pomysł na wykorzystanie wizyty pacjenta w gabinecie dentystycznym do wczesnego wykrywania cukrzycy.

- Dla dentystów biorących udział w programie mamy opracowany prosty protokół; podejrzenie cukrzycy sugeruje nie tylko stan jamy ustnej, ale także współistniejąca nadwaga czy otyłość, wiek powyżej 45 lat, cukrzyca stwierdzona w najbliższej rodzinie. Jeżeli choć jeden z tych czynników ma miejsce, pacjent kwalifikuje się do oznaczenia glikemii - wyjaśnił prof. Czupryniak.

Dentyści wykryją chorobę
Swój udział w projekcie zgłosiło do tej pory ok. 500 stomatologów z różnych ośrodków w kraju. Każdy z nich otrzymał 20 skierowań dla pacjentów na bezpłatne badanie poziomu glukozy we krwi.

Według prof. Czupryniaka, lekarze - również stomatolodzy - powinni unikać skupiania się jedynie na schorzeniach, które należą do ich specjalizacji i ignorowania objawów innych chorób. - Dentyści znakomicie o tym wiedzą, bo już współpracują np. z kardiologami. Powstało wiele prac poświęconych stanowi uzębienia u pacjentów z chorobą wieńcową. Nie chodzi nam o to, by stomatolodzy zastępowali lekarzy rodzinnych, a jedynie sugerowali pacjentom wykonanie diagnostyki - dodał.

Cukrzyca jest drugą - po nadciśnieniu tętniczym - najczęstszą chorobą przewlekłą w Polsce. Dotyka ponad 3 mln osób; u kolejnych 3 mln występuje nietolerancja glukozy, która jest stanem przedcukrzycowym. Tylko milion chorych jest leczonych; pozostali pozostają niezdiagnozowani, przede wszystkim dlatego, że w większości przypadków przez wiele miesięcy, a nawet lat, choroba może nie dawać objawów klinicznych.

- Nierozpoznawalność cukrzycy jest powszechnym problemem. W krajach, które mogą pochwalić się najlepszymi wynikami, aż 25 proc. przypadków cukrzycy pozostaje nierozpoznana. Dzieje się tak mimo bardzo dobrej podstawowej opieki zdrowotnej i systemu badań. Choroba jest coraz częstsza, dotyczy coraz młodszych ludzi i przez dłuższy czas nie daje absolutnie żadnych objawów - zaznaczył prof. Czupryniak.

Choroba cywilizacyjna
Przewlekła hiperglikemia, która dotyka cukrzyków, powoduje uszkodzenie naczyń krwionośnych w wielu narządach, m.in. sercu, mózgu, oczach, nerkach; niszczy nerwy obwodowe, powodując zaburzenia czucia w nogach, co może doprowadzić do amputacji.

Cukrzyca bardzo często jest wykrywana w stadium zaawansowanym, u pacjentów, którzy doznali zawału serca, udaru mózgu, ropowicy stopy. Wielu tych powikłań można byłoby uniknąć, gdyby choroba pacjenta została wcześnie rozpoznana i leczona.

Koalicja Diabetologiczno-Stomatologiczna jest kontynuacją projektu Koalicja wczesnego wykrywania cukrzycy zainicjowanego przez PTD w 2014 r., którego celem było zwrócenie uwagi na problem zbyt późnego i zbyt rzadkiego rozpoznawania cukrzycy w Polsce.

Wzięło w nim udział ponad 500 lekarzy POZ, którzy pod kątem wykrywania cukrzycy przebadali blisko 22 tys. osób. U 36 proc. z nich rozpoznano po raz pierwszy stan przedcukrzycowy, a u 12 proc. - cukrzycę.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR