Prof. Grodzicki: brakuje miejsc pracy dla geriatrów
Autor: RMF FM/Rynek Seniora   08 kwietnia 2015 10:05

W Polsce jest zaledwie 350 specjalistów w dziedzinie geriatrii. Młodzi lekarze zaś nie kwapią się do tej trudnej specjalizacji, bo chociaż dotkliwie brakuje takich lekarzy w systemie to paradoksalnie nie ma dla nich miejsc pracy - powiedział prof. Tomasz Grodzicki, kierownik kliniki chorób wewnętrznych i geriatrii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Tylko około 200 spośród 350 geriatrów w kraju pracuje  rzeczywiście w swojej profesji - podkreślił na antenie RMF FM były konsultant krajowy ds. geriatrii.

Profesor zwrócił uwagę, że tak małej liczby specjalistów na głowę mieszkańca nie znajdziemy w Europie. Przyczyny? To trudna specjalizacja, a po jej skończeniu nie ma pracy dla lekarzy.

Jak wyjaśnił ekspert, wielu lekarzy rezygnuje z tej specjalizacji, a nawet jak ją ma to szuka miejsca w innych specjalizacjach. W jego ocenie państwo powinno prowadzić politykę tworzenia miejsc specjalizacyjnych i później miejsc pracy w dziedzinach, które są potrzebne.

Profesor Grodzicki zwrócił uwagę, że są plany zmian w systemie ochrony zdrowia, które opisują, jak powinien wyglądać system leczenia i później opieki nad osobą starszą, natomiast brak jest aktów wykonawczych. Jego zdaniem ich wdrożenie nie rozbija tak bardzo o pieniądze, ale bardziej o dystrybucję pieniędzy.

Uważa, że można by ogromną rzeszę internistów poddać krótkiej ścieżce w zakresie geriatrii, np. półrocznej, i dopuścić ich do egzaminu z zakresu geriatrii.

Więcej: www.rmf24.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.