Prof. Imiela: interna w Polsce przeżywa ogromny kryzys

ZDROWIE

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Seniora   06 maja 2015 12:29


Prof. Imiela: interna w Polsce przeżywa ogromny kryzys

Od kilku lat w polskich szpitalach zmniejsza się systematycznie liczba oddziałów wewnętrznych. Na tych, które zostają, dyrektorzy zmniejszają liczbę łóżek. Jeżeli sytuacja się nie zmieni, może się to skończyć załamaniem całego systemu służby zdrowia.

W 2012 r. w polskich szpitalach było 518 oddziałów wewnętrznych. W kolejnym roku – 513 . W 2014 r. NFZ podpisał umowy tylko z 506 takimi jednostkami.  Jeszcze większym problemem jest to, że istniejące oddziały się kurczą. Tylko w ciągu ostatniego roku liczba łóżek internistycznych zmniejszyła się o prawie 700 (z 25,9 do 25,2 tys.). Wszystko wskazuje, że to nie koniec.

Prof. Jacek Imiela, konsultant krajowy ds. chorób wewnętrznych podczas konferencji fundacji Watch Health Care alarmował, że interna w Polsce przeżywa ogromny kryzys. Jest najbardziej kosztowną częścią medycyny, a oddziały wewnętrzne są kompletnie nieopłacalne dla placówek medycznych.  

Potwierdzają to inni eksperci, którzy twierdzą, że zapaść interny jest efektem złego sposobu wyceny świadczeń - fundusz z zasady płaci szpitalom tylko za jedną procedurę. Tymczasem specyfika oddziałów wewnętrznych polega na tym, że trafiają na nie osoby z wieloma chorobami występującymi jednocześnie .

Wielochorobowość pacjentów oddziałów wewnętrznych stała się zjawiskiem powszechnym zwłaszcza w kontekście sytuacji, w której coraz większy odsetek ich pacjentów stanowią osoby starsze.

Jak informują lekarze, w tej chwili ponad 60 proc. przyjętych do oddziałów wewnętrznych stanowią osoby powyżej  65 r.ż., a ponad 40 proc. - osoby powyżej 75 r.ż.  

Więcej: www.gazetaprawna.pl 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.