Prof. Imiela: spór między interną a geriatrią jest sztucznie kreowany

ZDROWIE

Autor: Jacek Wykowski/Rynek Seniora   17 marca 2017 10:05


Prof. Imiela: spór między interną a geriatrią jest sztucznie kreowany Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Ten konflikt jest sztucznie nakręcany. Geriatria nie zastępuje interny jako całości, ale wzbogaca ją i uzupełnia ją o szereg elementów, które są potrzebne w leczeniu chorego, starszego człowieka - tłumaczył prof. Jacek Imiela podczas Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenges Congress, Katowice, 9-11 marca), w czasie sesji " Polska interna - sukcesy i wyzwania".

Wśród wielu dyskusji eksperckich często słychać opinie, że geriatria i interna mogą i powinny ze sobą współpracować. Z drugiej pojawiają się głosy o tlącym się konflikcie między tymi specjalizacjami. Opinię w tej sprawie wyraził prof. Jacek Imiela, konsultant krajowy w dz. chorób wewnętrznych i prezes Towarzystwa Internistów Polskich.

- Podkreślam, nie ma zderzeń między tymi specjalizacjami. Skala polskiej geriatrii jest relatywnie niewielka, ale jest ona potrzebna. Dlaczego nie umożliwić bardziej profesjonalnego podchodzenia do diagnostyki i leczenia ludzi w podeszłym wieku? To przecież wzbogaca internę - mówił prof. Imiela.

Krajowy konsultant przypomniał, że geriatrzy muszą wcześniej zrobić specjalizację z interny, więc geriatria jest jej rozwinięciem.

- Trzeba zauważyć, że każda z tych specjalności ma swoje miejsce. Patrząc na całość opieki zdrowotnej w Polsce nie widzę, by geriatria chciała zastępować internę - tłumaczył.

Dodał, że we współistnieniu tych specjalności trzeba zachować odpowiednią skalę każdej z nich. Przyznał jednak, że czasem zauważa pewną niekorzystną tendencję.

- Każdy chce, by jego dziedzina miała się w systemie jak najlepiej, żeby przetrwała. Mimo tych dążeń nie uważam, by istnienie jednej musiało się odbywać kosztem drugiej - mówił prof. Imiela.

Z poglądem konsultanta krajowego zgodził się dr Lech Kucharski, kierownik oddziału chorób wewnętrznych III w Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego w Krakowie oraz przewodniczący Komisji ds. Kontraktowania Świadczeń Zdrowotnych Towarzystwa Internistów Polskich.

- Ten konflikt został wywołany medialnie pod hasłem, że geriatra leczy ludzi starszych najlepiej na świecie. My nie chcemy walczyć z geriatrami, a współpracować, zwłaszcza, że wyrośli oni na gruncie interny - podsumował.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR