Prof. Kostka: nie będzie przekształcania oddziałów geriatrii w internę na siłę

ZDROWIE

Autor: DK/Rynek Seniora   15 marca 2017 09:42


Prof. Kostka: nie będzie przekształcania oddziałów geriatrii w internę na siłę Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że geriatria jest jednak przewidziana w systemie sieci szpitali - nie tylko na wyższych poziomach referencyjnych, ale także na pierwszym i drugim. To jest szczególnie ważne na Śląsku, gdzie tych oddziałów geriatrii jest najwięcej - zaznaczył prof. Tomasz Kostka, konsultant krajowy w dziedzinie geriatrii.

- W tej chwili w Polsce mamy około 900 łóżek geriatrycznych i ponad 400 geriatrów, z czego 200 nie pracuje w zawodzie. Czyli to jest kropla w morzu potrzeb - przypomniał ekspert podczas sesji dot. demografii i jej skutków dla ochrony zdrowia i całej gospodarki na II Kongresie Wyzwań Medycznych w Katowicach (9-11 marca).

Jak wyjaśniał konsultant krajowy, geriatrzy nie pracują w swojej specjalizacji, dlatego że nie ma dla nich miejsc pracy i im się to po prostu nie opłaca.

- O wiele bardziej opłaca się być neurologiem, diabetologiem, czy innym specjalistą niż geriatrą. Ponadto dyrektorzy szpitali nie chcą oddziałów geriatrycznych, gdyż one przynoszą straty i cały system finansowania wygląda tak, że w tej chwili na geriatrię w Polsce przeznacza się około 1 promila, czyli jedna tysięczną środków budżetu NFZ - mówi prof. Tomasz Kostka.

To wszystko w obliczu rosnącej presji demograficznej, która prowadzi do tego, że na oddziałach szpitalnych będzie coraz więcej najstarszych pacjentów, z wielochorobowością.

- Te osoby wymagają kompleksowej, skoordynowanej opieki, gdyż nie są w stanie same dotrzeć do wszystkich specjalistów. Kto będzie leczył pacjenta w wieku osiemdziesięciu kilku lat, który ma niewydolność krążenia, depresję, nietrzymanie moczu, osteoporozę i parę jeszcze innych chorób? – pytał retorycznie profesor.

W jego ocenie optymalnym rozwiązaniem jest dobrze skonstruowany system opieki geriatrycznej.

- Mamy wizję systemu, gdzie lekarz rodzinny (najlepiej, żeby był jednocześnie lekarzem rodzinnym i geriatrą) nie odsyła do poszczególnych specjalistów, tylko ma odpowiednie narzędzia i finansowanie, po to, aby leczyć jednocześnie cały szereg chorób - wyjaśniał.

Jeżeli jest taka potrzeba pacjent jest kierowany do oddziału szpitalnego, który byłby oddziałem optymalnie geriatrycznym lub internistyczno-geriatrycznym, ale nie tylko z nazwy, tylko z kontraktem geriatrycznym.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR