Przekształcanie interny w oddziały wewnętrzno-geriatryczne to dobry kierunek
Autor: Maria Krzos/Rynek Seniora   14 września 2015 16:00

Ok. 90 proc. dolegliwości charakterystycznych dla osób w wieku podeszłym można diagnozować na oddziałach wewnętrznym. Już w tej chwili wiele z nich przekształca się w oddziały wewnętrzno-geriatryczne. To dobry kierunek, który powinien być dalej rozwijany - mówi w rozmowie z portalem rynekseniora.pl prof. Tomasz Kostka, nowy konsultant krajowy w dziedzinie geriatrii.

Rynek Seniora: Na początku września objął Pan funkcję konsultanta krajowego w dziedzinie geriatrii. Jakie zadania stoją przed Panem w najbliższym czasie? 
Prof. Tomasz Kostka: Rola konsultanta krajowego, określona w ustawie o konsultantach w ochronie zdrowia polega m.in. na opiniowaniu projektowanych rozwiązań prawnych oraz doradztwie. Konsultanci włączają się również w proces kształcenia lekarzy danej specjalizacji. W tym kontekście zadania stojące przede mną są określone przepisami.

Dodatkowo, w moim odczuciu konsultanci krajowi mogą zrobić wiele na rzecz budowania pozycji i promowania swojej dziedziny medycyny. Tak też pojmuję swoją rolę. Pełniąc ją chcę być kontynuatorem działań podejmowanych przez moich poprzedników prof. Katarzynę Wieczorowską-Tobis i prof. Tomasza Grodzickiego.

W listopadzie uczestniczył będę również w egzaminach specjalizacyjnych. Organizowane są dwa razy do roku i w przypadku geriatrii podchodzi do nich po 20-30 osób. To mniej niż w niektórych niszowych specjalizacjach. Niestety, geriatria to wciąż dziedzina dla idealistów, którzy liczą się z tym, że nawet jeśli po zakończeniu specjalizacji będą mogli praktykować, to w porównaniu do lekarzy innych specjalizacji ich zarobki będą niewysokie. 

- Tymczasem coraz głośniej się mówić o tym, że w związku ze starzeniem się społeczeństwa będziemy potrzebować większej liczby geriatrów. W tej chwili natomiast nie mamy ani lekarzy, ani miejsc, w których mogliby praktykować. Co należałoby zrobić, by to zmienić?
- W Polsce mamy ok. 300 geriatrów, z czego połowa nie pracuje w zawodzie. Nasz wskaźnik liczby geriatrów przypadających 1000 mieszkańców jest jednym z najniższych w Europie. Podobnie wygląda sytuacja z łóżkami geriatrycznymi. Przyjmuje się, że aby system mógł właściwie spełniać swoją rolę na 1000 mieszkańców powinno przypadać jedno łóżko geriatryczne. To oznacza, że mieście takim jak Łódź powinno być ok. 1000 łóżek geriatrycznych. Kiedy mówię o tym politykom i decydentom - widzę ich wielkie oczy.

Gdybyśmy mieli te tysiąc łóżek optymalnym rozwiązaniem byłoby, gdyby ok. jedna trzecia nich była przeznaczona na „ostre” łóżka geriatryczne, tzn. takie, na których odbywa się właściwe leczenie - stawiana jest diagnoza, ustawiane jest leczenie.

Pozostałe łóżka powinny być przeznaczone na rehabilitację geriatryczną, której w tej chwili w systemie w ogóle nie ma (funkcję tę starają się pełnić zakłady opiekuńczo-lecznicze, w społeczeństwie nadal budzą one jednak negatywne skojarzenia; wciąż bardziej niż z dochodzeniem do zdrowia kojarzą się z umieraniem).

Na oddziały rehabilitacji geriatrycznej trafialiby pacjenci po pobytach na oddziałach geriatrycznych lub na innych oddziałach. Tu, przy wsparciu lekarzy, pielęgniarek, rehabilitantów, fizjoterapeutów dochodziliby do zdrowia. Celem takiej terapii byłoby umożliwienie starszej osobie samodzielnego funkcjonowania. Oczywiście, nie w każdym przypadku mogłoby się to zakończyć sukcesem. Chorzy, w przypadku których okazałoby się to niemożliwe powinni mieć do dyspozycji placówki typu ZOL czy DPS (w zależności od  kondycji). 

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.