Prof. Kuebler: akupunktura to dobre uzupełnienie leczenia bólu

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   30 października 2017 09:47


Prof. Kuebler: akupunktura to dobre uzupełnienie leczenia bólu Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Twórca i szef Poradni Leczenia Bólu w USK we Wrocławiu prof. Andrzej Kuebler ocenia, że akupunktura jest metodą dobrze uzupełniającą najczęściej stosowane formy zwalczania bólu. W Polsce ta metoda nadal nie jest powszechną praktyką.

- Oczywiście, ten zabieg nie zastąpi innych metod, ale jest uzupełnieniem, które pozwala pomóc wielu pacjentom. Szczególnie tym, u których ból jest leczony farmakologicznie ta metoda pozwala np. na zmniejszenie podawanych dawek leków - powiedział prof. Kuebler.

Podkreślił, że wykorzystanie akupunktury w medycynie zachodniej nie jest nowym zjawiskiem, ani też raczej nie stanie się zjawiskiem masowym. - Ja już w latach 70. w Chinach odbywałem pierwsze kursy akupunktury, by leczyć nią ból u pacjentów. Jednakże obecnie coraz więcej lekarzy interesuje się nią i chce wykorzystywać też tę metodę w procesie leczenia" - dodał.

Dr Anna Pokryszko specjalistka w dziedzinie leczenia bólu w Poradni Leczenia Bólu Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu stosuje w leczeniu przewlekłych dolegliwości bólowych między innymi akupunkturę, dzięki której stara się zmniejszać natężenie odczuwanego przez pacjentów bólu oraz złagodzić ich cierpienie.

Wyjaśnia, że opis pewnych zjawisk fizjologicznych, w medycynie chińskiej, w tym patomechanizm powstania bólu trudno jest przełożyć na język współczesnej medycyny zachodniej. Uważa się, że za łagodzenie dolegliwości bólowych w trakcie zabiegów akupunkturowych oprócz stymulacji układu nerwowego dużą rolę odgrywa drażnienie włókien kolagenowych i fibroblastów występujących we wszechobecnej powięzi.

- Zastosowanie akupunktury ma na celu nie tylko usunięcie odczucia bólu, ale również usunięcie odwracalnych przyczyn bólu. Dzięki akupunkturze dochodzi do poprawy przepływu krwi w danym narządzie lub okolicy ciała co powoduje zmniejszenie natężenia odczuwanego bólu. Uwalnianie w czasie zabiegu akupunktury różnych neuroprzekaźników pomaga zmniejszyć stan zapalny będący przyczyną bólu - powiedziała.

- Spektakularne sytuacje, kiedy chory przychodzi z przewlekłym bólem i wychodzi bez niego zdarzają się rzadko. Szczególnie trudno o taki efekt, gdy pacjenci z bólami kręgosłupa, barków czy "łokciem tenisisty" odczuwają te dolegliwości przez wiele lat. Dzięki akupunkturze uzyskuje się dobre efekty przeciwbólowe w leczeniu neuralgii półpaścowych, szczególnie wtedy, kiedy zabiegi wdroży się wkrótce po wystąpieniu tych dolegliwości. Często już po pierwszym nakłuciu pacjent odczuwa złagodzenie dolegliwości bólowych. Ważny jest również fakt, że efekt przeciwbólowy po pierwszym zabiegu trwa od kilku godzin do dwóch dni. Przy właściwie dobranym postępowaniu po kolejnych zabiegach dolegliwości łagodnieją lub ustępują całkowicie, a efekt przeciwbólowy utrzymuje się przez dłuższy czas - mówi dr Anna Pokryszko.

Jej zdaniem, łatwiej złagodzić ból w stanach ostrych, jednak również u pacjentów z przewlekłymi dolegliwościami bólowymi uzyskuje się dobre efekty terapeutyczne.

Dr Pokryszko dodała, że niektóre dolegliwości bólowe, szczególnie bóle głowy to skutek zaburzeń pracy narządów wewnętrznych. Wówczas, aby w pełni rozwiązać problem pacjenta z przewlekłymi dolegliwościami bólowymi oprócz akupunktury warto dołączyć inne metody poprawiające funkcję narządów wewnętrznych, takie jak np: zioła i moksoterapię.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR