Prof. Parnowski: depresja plagą wieku podeszłego
Autor: Katarzyna Lisowska/Rynek Seniora   27 kwietnia 2015 14:43

Seniorzy zmagają się z licznymi chorobami pojawiającymi się w słabnącym organizmie. Nawet połowie tej populacji może towarzyszyć depresja - mówi prof. Tadeusz Parnowski, kierownik II Kliniki Psychiatrycznej w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, prezes Polskiego Towarzystwa Psychogeriatrycznego.

Rynek Seniora: O tym, że depresja jest dużym problemem osób w podeszłym wieku mówi się w zasadzie od niedawna. Dlaczego?

Prof. Tadeusz Parnowski: - Jeszcze dwie dekady temu o problemach psychicznych wieku podeszłego nie mówiło się, dlatego że był to problem niedużej populacji. Wraz z wydłużeniem wieku życia i powiększeniem się tej grupy - obecnie mamy kilka milionów osób w wieku podeszłym - zaczęło się go dostrzegać.

- Czym wyróżniają się problemy psychiczne osób starszych?

- Specyfika problemów psychicznych osób w wieku podeszłym polega na tym, że mogą one być reakcją słabnącego organizmu na bodźce zewnętrzne bądź efektem specyficznych chorób dla wieku podeszłego ( chorób somatycznych i ośrodkowego układu nerwowego).

Plagą wieku podeszłego jest depresja, która występuje częściej niż w wieku średnim. Problem ten dotykać może nawet połowy seniorów. Najczęściej występują depresje, spowodowane chorobami somatycznymi, jak np. cukrzyca. Około 30 proc. chorych na cukrzycę typu II w wieku podeszłym ma lub będzie miało depresję. Dzieje się tak, ponieważ choroba ta niszczy naczynia, a tym samym pogarsza się ukrwienie mózgu, co może wywoływać depresję.

Depresja współistnieje także przy nadciśnieniu tętniczym czy chorobie Alzheimera. Jej przyczyną są też liczne czynniki psychospołeczne, zwłaszcza straty, które towarzyszą seniorom.

- Straty, czyli…

- Trzeba pamiętać, że wiek podeszły to pasmo ciągłych strat. Tracimy bliskich, status finansowy, pogarsza się nasza samodzielność, przestajemy rozumieć zmieniającą się rzeczywistości i tracimy zdolność przystosowywania się do nowych sytuacji.

Przez to czujemy się mniej pewni i znaczący w życiu innych. Pojawia się samotność, uczucie izolacji i brak zrozumienia. Z tego powodu starsi ludzie wycofują się. To zaś pierwszy krok w stronę depresji, urojeń lub innych zaburzeń.

- Czy pierwsze objawy depresji są zauważalne dla otoczenia?

- Depresja towarzysząca słabnącym funkcjom poznawczym początkowo objawia się pogorszeniem nastoju. Jest to odpowiedź na to, co się z człowiekiem dzieje. Staje się on bardziej krytyczny, pojawia się złość na to, że przestajemy sobie radzić z dotychczasowymi obowiązkami, jesteśmy mniej sprawni i mniej samodzielni.

Rozpoznanie depresji - z czym jest w kraju duży problem - oznacza możliwość zastosowania skutecznej terapii pomagającej choremu i zmniejszającej uczucie lęku u rodziny. Dlatego z depresją należy walczyć. Nasilona depresja może prowadzić do samobójstw, które w tej grupie wcale nie są rzadkością.

Senior, który pragnie rozstać się z życiem nie manifestuje swojej decyzji, tak jak często robią to osoby młodsze. Nie podejmuje próby samobójczej, żeby zwrócić na siebie uwagę.. Robi to po cichu, ale skutecznie, głodząc się lub przedawkowując swoje leki.

Lekarze rodzinni powinni pytać w czasie wizyt swoich pacjentów o to, czy mają myśli samobójcze. Starsi pacjenci zazwyczaj są w takim przypadku prawdomówni. I wtedy jest czas na interwencję.

Na szczęście depresje można leczyć, a leki działają w tym przypadku tak samo jak u osób młodszych. Niestety ograniczeniem możliwości leczenia depresji u osób w wieku podeszłym są inne choroby. Trzeba przewidzieć, jakie interakcje mogą zajść przy wdrożeniu nowych leków. Trzeba też pamiętać, że starszy pacjent może nie przestrzegać zaleceń dotyczących przyjmowanie lekarstw.

- Czy zawsze leczenie jest skuteczne?

- Oczywiście, że nie. Problemem jest leczenie chorych, u których źródłem choroby są czynniki zewnętrzne. Leki poprawiają nastrój, apetyt, ale nie zmienią myślenia. W takich przypadkach należałoby zmienić warunki zewnętrzne. Tu konieczne jest wsparcie rodziny, przeciwdziałanie osamotnieniu czy pomoc socjalna.

Trzeba pamiętać, że tylko garstka seniorów sama szuka pomocy. To od reakcji rodziny zależy, czy pomoc dla nich przyjdzie na czas. Bliscy powinni bezzwłocznie szukać porady specjalisty, gdy zaobserwują, że ich seniorzy stają się mniej aktywni, tracą apetyt, są rozdrażnieni czy stają się apatyczni.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.