Prof. Samoliński: następca Arłukowicza ma wiele do zrobienia

ZDROWIE

Autor: MK/Rynek Seniora   11 czerwca 2015 16:22


Prof. Samoliński: następca Arłukowicza ma wiele do zrobienia Prof. Bolesław Samoliński, Fot. Grzegorz Gierszczak, PTWP

Ministerstwo Zdrowia pod rządami Bartosza Arłukowicza zrobiło bardzo niewiele w zakresie kształtowania systemu opieki medycznej nad osobami w starszym wieku - mówi prof. Bolesław Samoliński, przewodniczący Rady ds. Polityki Senioralnej przy Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej. - Mam nadzieję, że jego dymisja będzie okazją do nowego otwarcia.

- W grudniu 2013 r. rząd przyjął dokument pod nazwą "Założenia Długofalowej Polityki Senioralnej w Polsce na lata 2014-20”. Ministerstwo Zdrowia miało swój wkład w jego przygotowanie, miało także być jednym z podmiotów, odpowiedzialnych za jego realizację - przypomina prof. Samoliński.  

 - Tymczasem, jeśli porównamy ten resort z ministerstwem pracy, które dokonało prawdziwego skoku (np. wprowadzając takie programy jak ASOS czy Senior-WIGOR), można powiedzieć, że za kadencji Bartosza Arłukowicza wydarzyło się tam niewiele – ocenia.  

Prof. Samoliński wylicza obszary, w których MZ powinno wprowadzić zmiany, ale tego nie zrobiło. Wśród nich m.in. sposób finansowania świadczeń geriatrycznych przez NFZ, wprowadzenie zintegrowanej opieki nad seniorami czy współpraca z systemem opieki społecznej.

Profesor tłumaczy, że nie oznacza to oczywiście, że w obszarze polityki senioralnej Ministerstwo Zdrowia nic nie zrobiło. - Po stronie plusów należałoby zapisać działania zmierzające do poprawy kształcenia studentów medycyny w zakresie geriatrii - mówi Samoliński. 

Po stronie pozytywów profesor wymienia również prace nad ustawą o zdrowiu publicznym i Narodowym Programem Zdrowia, która ma duże znaczenie również w kontekście kształtowania systemu opieki nad osobami starszymi.  - Postęp w tym obszarze nie jest jednak zasługą byłego już ministra, lecz powołanego przez premiera pełnomocnika rządu ds. zdrowia publicznego – mówi.

Zadania dla następcy
Zdaniem Samolińskiego, mimo że do zakończenia kadencji rządu zostało zaledwie kilka miesięcy, następca Arłukowicza może przyczynić się do poprawy obrazu dokonań Ministerstwa Zdrowia w zakresie kształtowania systemu opieki nad seniorami. 

- Nowy minister powinien przede wszystkim skupić się na uchwaleniu ustawy o zdrowiu publicznym oraz Narodowego Programu Zdrowia - tłumaczy prof. Samoliński. - Jesień to ostateczny termin na przyjęcie tych dokumentów.

Samoliński dodaje, że dokumenty te mają one szanse stać się przyczynkiem do tego, by polityka zdrowotna w naszym kraju nie koncentrowała się tylko na procesie leczenia chorób. - Powinna ona wreszcie w większym stopniu koncentrować się na zagadnieniach prozdrowotnych - podkreśla.

- To zagadnienie dotyczy również osób starszych - mówi. - W ich przypadku dodatkowo powinniśmy skupić się na zoptymalizowaniu wydatków ponoszonych przez system. Brak zintegrowanej opieki nad seniorami sprawia, że w tej chwili efekty, jakie mamy w tej dziedzinie są nieproporcjonalnie małe w stosunku do ponoszonych kosztów (np. w wyniku wielokrotnych hospitalizacji) - tłumaczy.

Samoliński podkreśla, że za kadencji ministra Arłukowicza ważne decyzje podejmowane przez Ministerstwo Zdrowia nie były konsultowane z ekspertami. - Jego następca przed podjęciem decyzji powinien zacząć rozmawiać z tymi, którzy mają wiedzę w danej dziedzinie - podkreśla.   

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.