Prof. Skarżyński: powszechne badania słuchu seniorów na wzór programu u dzieci

ZDROWIE

Autor: KLX, Polska Times/ Rynek Seniora   11 marca 2016 12:31


Prof. Skarżyński: powszechne badania słuchu seniorów na wzór programu u dzieci Na zdj. prof. Henryk Skarżyński, dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu w Kajetanach

Wśród osób po 70-tym roku życia nawet 75 proc. może mieć różnego rodzaju zaburzenia słuchu wpływających na codzienną komunikację. W ocenie profesora Henryka Skarżyńskiego, dyrektora Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu w Kajetanach, powszechne badania słuchu u seniorów mogą zmienić tę sytuację.

Jak mówił nam wcześniej profesor, za postępujące ubytki słuchu odpowiadają m.in. schorzenia genetyczne, powikłania podczas ciąży lub porodu, choroby zakaźne, jak np. zapalenie uszu, oraz starzenie się. Coraz istotniejszym czynnikiem doprowadzającym do utraty zdolności słyszenia jest jednak narażenie na nadmierny hałas.

Prof. Skarżyński przekonuje,  że obecna oferta nauki i medycyny dla osób w wieku senioralnym dotyczy uzupełnienia ubytków słuchu, zwłaszcza w zakresie wysokich częstotliwości wynikających z wieku, a czasami też nakładających się na wiek chorób. Możliwa jest poprawa słuchu by zniwelować bariery w komunikacji z otoczeniem, co powoduje izolację tych osób.

W jego opinii nawet setkom tysięcy Polaków można ułatwić życie i kontynuację aktywności zawodowej.

U części tych osób można zastosować rozwiązania w postaci klasycznych aparatów słuchowych, a części wszczepienie urządzeń do ucha środkowego albo wewnętrznego. To pozwoli uzupełnić ubytki słuchu, których nie da się uzupełnić klasycznymi, tańszymi rozwiązaniami.

Sytuację zdrowotną tej populacji zdecydowanie poprawiłoby wprowadzenie powszechnych badań przesiewowych słuchu.  Takich, jakie udaje się wdrożyć w odniesieniu do dzieci i młodzieży szkolnej.

Profesor przyznaje, że powszechne badania całej populacji seniorów są dość kosztowne, jest też kwestia miejsca ich wykonywania. Rozważa się by szkoły były miejscami, do których można zaprosić na badania seniorów.  Informacje o programie można by propagować za pośrednictwem poszczególnych diecezji.

Dzięki badaniom  swoją aktywność zawodową i społeczną w skali kraju mogłoby przedłużyć nawet setki tysięcy osób starszych.  Badania pokazały, że w tej grupie wiekowej skala problemów ze słuchem jest znacznie większa niż w każdej innej. Warto pamiętać, że grupa seniorów w wieku 60-65 i 70 lat będzie się systematycznie powiększała. Mamy jednak warunki, aby im pomóc w tym zakresie.

- Polacy mają dostęp - często jako pierwsi w Europie lub na świecie - do najnowszych i najbardziej zaawansowanych technologii medycznych - mówił nam prof. Skarżyński. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.