Prof. Słowik: osoby w podeszłym wieku są bardziej narażone na udary
Autor: Marzena Sygut/Rynek Senioralny   05 grudnia 2014 12:34

Udary mózgu w pewnym stopniu zagrażają nam wszystkim, jednak niektórym bardziej, w tym osobom starszym. Głównym czynnikiem ryzyka wystąpienia udaru jest bowiem wiek. Najbardziej zagrożone udarem są osoby powyżej 65. roku życia - wyjaśnia prof. Agnieszka Słowik, kierownik Oddziału Klinicznego Neurologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Specjalistka zaznacza, że pomimo iż specyfika udaru u osób w wieku podeszłym i młodszych jest inna, to jednak bardzo często udar bardziej niebezpieczny jest dla osób młodszych.

- Jeśli dojdzie do udaru u osób młodszych istnieje ryzyko większego obrzęku mózgu. U osób starszych z powodu naturalnego, związanego z wiekiem zaniku mózgu, udar może mieć znacznie łagodniejszy przebieg - zaznacza prof. Słowik.

Ekspertka przypomina również, że w przypadku udarów niedokrwiennych, które stanowią 90 proc. wszystkich udarów, chorobie zwykle nie towarzyszy ból głowy. 

- Brak bólu głowy u osoby, u której pojawia się niedowład jednej strony ciała, czy inne objawy neurologiczne, zwykle, niestety, nie jest kojarzony z udarem mózgu. Tymczasem warto pamiętać, że taka jest specyfika udaru niedokrwiennego i jak najszybciej wezwać pogotowie. O skuteczności leczenia i powrocie do sprawności decyduje bowiem czas - tłumaczy prof. Słowik.

Leczenie przyczynowe udaru za pomocą jednorazowego dożylnego podania leku rozpuszczającego zakrzep lub też mechaniczne usunięcie zakrzepu bezpośrednio z naczynia mózgowego jest możliwe tylko do 4-5 godzin po pojawieniu się objawów udaru.

Po tym czasie nie ma już możliwości leczenia tej choroby, jedynie skupienie się na działaniach mających na celu zmniejszenie ryzyka jej nawrotu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.